Region

Ruda Śląska: Z jakimi problemami borykają się mieszkańcy Nowego Bytomia i Chebzia?

Zbyt mała liczba miejsc parkingowych, zaśmiecenie ulic oraz zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Niedurnego, Czarnoleśnej i Pokoju zdominowały spotkanie prezydent Grażyny Dziedzic z mieszkańcami Nowego Bytomia i Chebzia. Spotkanie w Miejskim Centrum Kultury im.H.Bisty, które trwało prawie trzy godziny, było już  piątym z ośmiu spotkań zaplanowanych w  wiosennym cyklu.

 

Były prezydent traci mandat, bo ma pianino? I co jest w poradniku „Jak przeżyć na SOR?” Sprawdźcie w TOP 5 SILESIA FLESZ!

Jedna z mieszkanek Nowego Bytomia skarżyła się, że w Nowym Bytomiu w porównaniu do innych dzielnic nie przybywa inwestycji, które służyłyby mieszkańcom.

Mamy wiele nowych inwestycji w Nowym Bytomiu, na przykład piękny stadion lekkoatletyczny przy ul.  Czarnoleśnej, który cieszy się wielkim zainteresowaniem mieszkańców, basen przy ul. Ratowników, który kosztował miasto 12 mln zł, rewitalizujemy „Floriankę” i wyremontowaliśmy budynek szkoły muzycznej. Tych inwestycji jest znacznie więcej, ale te należą do najważniejszych – powiedziała prezydent Grażyna Dziedzic. – Cały czas tworzymy kolejne inwestycje w różnych dzielnicach naszego miasta. Chcemy, żeby każda dzielnica równomiernie się rozwijała – dodała.

Podczas spotkania został poruszony także problem zaśmiecenia poszczególnych miejsc w obu dzielnicach oraz tworzenia się także „dzikich wysypisk”.  Mieszkańcy narzekali  na porozrzucane śmieci oraz zły stan chodników i trawników po niedawno minionej zimie.

Problem zaśmiecenia dotyczy nas wszystkich, dlatego musimy patrzeć sobie na ręce i dbać o   porządek w mieście. Nie jesteśmy w stanie likwidować wszystkich dzikich wysypisk, dlatego nie lekceważmy sytuacji, w których widzimy, że ktoś zaśmieca środowisko lub niszczy jakieś mienie – podkreśliła prezydent Grażyna Dziedzic. – Właśnie dzisiaj, 1 kwietnia, po zimie rozpoczęliśmy „akcję lato” i zaczynamy kompleksowo czyścić miasto. Zatem już niedługo sytuacja dotycząca czystości w mieście radykalnie się poprawi – dodał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Szczególną uwagę mieszkańcy zwrócili na zaśmiecone ogródki przy ul. Grochowskiej w Nowym Bytomiu oraz plac przy szkole w Chebziu. – Wypowiedzieliśmy umowy dzierżawcom działek, którzy mieli posprzątać swój teren, jednak tego nie zrobili i kontakt z nimi się urwał. W rezultacie to miasto będzie musiało posprzątać – powiedział Krzysztof Mejer. – Co do placu przy szkole to strażnicy często tam interweniują, ale nie są w stanie nałożyć mandatów na wszystkich. Dlatego prosimy o zgłaszanie nam interwencji – zaznaczył Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w  Rudzie Śląskiej.

Jednym z zadawanych najczęściej przez mieszkańców było także pytanie dotyczące zbyt małej liczby miejsc parkingowych w centrum Nowego Bytomia. Zasugerował to mieszkaniec Nowego Bytomia, który nawiązał do kwestii budowy parkingu przy ul. Grochowskiej. – Mamy koncepcje i   wstępną wycenę na parking i garaże, jednak w tym roku nie zrealizujemy tej inwestycji – powiedział wiceprezydent Michał Pierończyk.

Kolejnym tematem poruszonym podczas spotkania była organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic Niedurnego, Czarnoleśnej, Chorzowskiej i Pokoju. Chodzi tu o zmianę kierunku dwóch pasów z ul. Czarnoleśnej, czyli, żeby prawy był tylko do skrętu w prawo, a nie blokował przejazdu na wprost, a  środkowy był do jady prosto i w lewo. Według mieszkańców takie rozwiązanie znacznie ułatwiłoby komunikację w godzinach szczytu.  Sprawą zajęła się komisja. ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, która orzekła że zmiana organizacji ruchu nie jest możliwa, jednak prawdopodobnie zajmie się sprawą po raz kolejny.

Jeszcze inna z mieszkanek zasugerowała potrzebę rewitalizacji Parku Dworskiego w Nowym Bytomiu. Władze miasta poinformowały, że rewitalizacja parku związana jest z budową Traktu Rudzkiego, który obejmie także ten teren. Przypomniano także, że w ostatnim czasie w Parku Dworskim powstał plac zabaw dla dzieci oraz ścieżka rowerowa.

Podczas spotkania omówione zostały inwestycje, które powstały w całym mieście oraz właśnie w dzielnicach Nowy Bytom i Chebzie. Wśród zrealizowanych w minionym roku znalazły się: kompleksowa rewitalizacja zabytkowego dworca kolejowego w Chebziu, której koszt wyniósł 8 mln zł, utworzenie parkingu przy ul. Planty Kowalskiego w Nowym Bytomiu (na parkingu znajduje się 98 miejsc postojowych, a sam parking wyposażony jest w licznik informujący o liczbie wolnych miejsc oraz oświetlenie LED. Inwestycja ta kosztowała ponad 2 mln zł), modernizacja boiska na osiedlu Kaufhaus. Ponadto  zagospodarowywane są ruiny amfiteatru znajdującego się w rejonie ul. Czarnoleśnej, gdzie tworzona będzie strefa wypoczynku – koszt 1,2 mln zł. Poza tym miasto przejęło Wielki Piec od firmy Stalmag i obecnie przygotowuje koncepcje jego zagospodarowania.

Z kolei planowane inwestycje w obu dzielnicach to m.in.: wyposażenie Stacji Biblioteka w Chebziu, opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy ul. Pawła (dojazd do budynku nr 17), rewitalizacja terenów rekreacyjno-sportowych basenu przy ul. Ratowników, utworzenie strefy crossfit przy ul. Hallera 6 (budżet obywatelski), opracowanie dokumentacji projektowej budowy ścieżki rowerowej w ciągu ul. Niedurnego od ul. Podgórze do ul. Planty Kowalskiego.

 

źr. UM Ruda Śląska

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close