RegionWiadomość dnia

Ruda Śląska: zarabiasz mało? Zapłacisz mniej za śmieci

W Rudzie Śląskiej można już składać wnioski o obniżkę opłaty śmieciowej. Skorzystać z niej mogą osoby o najniższych dochodach. Zapłacą o 30 proc. mniej.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

– Nowa wysokość opłaty wynika z sytuacji na rynku odpadów. Podjęliśmy jednak działania, by złagodzić skutki tej zmiany dla osób, które tego najbardziej potrzebują – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Program osłonowy polega na udzieleniu w okresie od 1 lutego do 31 grudnia 2021 r. pomocy finansowej w wysokości 30% opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (9 zł przy stawce 30 zł). Z programu mogą skorzystać osoby samotnie gospodarujące z dochodem nieprzekraczającym 200% kryterium określonego w ustawie o pomocy społecznej (obecnie daje to kwotę 1402 zł) oraz rodziny z dochodem nieprzekraczającym 150% tego kryterium (obecnie daje kwotę 792 zł na osobę w rodzinie). Oprócz spełnienia warunku dochodowego wymagane jest też posiadanie tytułu prawnego do zamieszkiwanego lokalu oraz brak zaległości z tytułu „opłaty śmieciowej”.

Pomoc przyznawana jest na wniosek osoby uprawnionej. Należy do niego dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość dochodu i tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, a także oświadczenie o liczbie osób w gospodarstwie domowym. Pomoc przyznawana będzie od miesiąca, w którym złożono wniosek, na okres 6 miesięcy, jednak nie dłużej niż na okres obowiązywania programu.

Od 1 lutego 2021 roku w Rudzie Śląskiej miesięczna stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 30 zł dla segregujących śmieci. Stawka dla niespełniających tego obowiązku jest dwa razy wyższa. Opłatę uiszcza się do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy obowiązek ponoszenia opłaty. Oznacza to, że opłatę za luty, według nowej stawki, należy uregulować do 15 marca 2021 r.

Źródło: UM Ruda Śląska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Kolejni przedsiębiorcy stracili cierpliwość. Kawiarnia w Jaworznie wznowiła działalność [WIDEO]

Są pierwsze pozwy wobec Skarbu Państwa za nielegalne zamykanie firm

Naukowcy z Gyncentrum wyizolują genom SARS-CoV-2. Może to pomóc w stworzeniu polskiej szczepionki

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close