AlarmRegion

Rynek pracy stabilny. Stopa bezrobocia bez zmian. Tak jest w Polsce

Stopa bezrobocia nie zmieniła się względem poprzedniego miesiąca i wyniosła w sierpniu 6,1 proc. – wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W rejestrach urzędów pracy figuruje pół tysiąca mniej osób niż przed miesiącem.

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

Mniej bezrobotnych

Ze wstępnych danych wynika, że liczba bezrobotnych w końcu sierpnia 2020 roku wyniosła  1 029,0 tys. osób i w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,5 tys. osób, czyli o 0,05 proc.

Spadek liczby bezrobotnych odnotowano w sumie w 10 województwach.

Stopa bezrobocia bez zmian

Za to w pięciu województwach (kujawsko-pomorskie, lubelskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie)  natężenie bezrobocia zmniejszyło się– spadek kształtował się w przedziale 0,1-0,2 pkt. proc.

Resort pracy szacuje, że w sierpniu stopa bezrobocia nie zmieniła się względem poprzedniego miesiąca i wyniosła 6,1 proc.

Nasze szacunki to kolejny dowód na to, że po okresie zamrożenia gospodarki i wynikających z tego ograniczeniach sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować. Pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły. Niewątpliwie wpływ na to miały działania zaproponowane w tarczy antykryzysowej, która przyczyniła się do ochrony 5 mln miejsc pracy – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dane Eurostat

Kilka dni temu Eurostat opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia w Unii Europejskiej w lipcu br. Polska ze stopą bezrobocia na poziomie 3,2 proc. jest drugim krajem w UE o najniższej stopie bezrobocia. Lepszy wynik mają tylko Czechy (2,7 proc.)

Wypadamy znacznie lepiej niż unijna średnia notowana na poziomie 7,2 proc.

 

źr. MRPiPS

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close