RegionWiadomość dnia

Rząd nie zlikwiduje kopalni i tysięcy miejsc pracy? Na co mogą liczyć górnicy w dzisiejszych negocjacjach?

Jest odzew strony rządowej na prowadzony od poniedziałku podziemny protest w kilku śląskich kopalniach. Pod ziemią w KWK Halemba, Bielszowice, Pokój, Wujek i Piast – Ziemowit pozostaje od wczoraj około 110 górników. Szefowie związkowych central domagają się rozmów ze stroną rządową i doczekali się odzewu. Rozmowy o przyszłości śląskich kopalń węgla kamiennego ruszą we wtorek, o godzinie 13.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Pytanie tylko, czyy związkowcy usłyszą od przedstawicieli rządu i górniczych spółek to, co chcą usłyszeć.

 

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

 

Rozszerza się podziemny protest w śląskich kopalniach. Po nocnej zmianie do akcji dołączyli górnicy z kopalń Piast i Ziemowit. Dziś o godz. 13.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczną się rozmowy delegacji rządowej z przedstawicielami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

W kopalniach Piast i Ziemowit protest prowadzi przeszło 50 górników. Kolejni chętni zgłaszają gotowość do uczestnictwa w akcji. W kopalniach, które protest rozpoczęły w poniedziałek, czyli w Halembie, Pokoju, Bielszowicach i Wujku pod ziemią przebywa w sumie przeszło 120 protestujących. Najwięcej, przeszło 70 osób, protestuje w kopalni Halemba. Po kolejnych zmianach do protestu będą przyłączać się następne kopalnie.

Dziś o godz. 13.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczną się rozmowy liderów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z rządową delegacją, wyposażoną w pełnomocnictwa premiera Mateusza Morawieckiego. W skład tej delegacji wchodzą pełnomocnik rządu ds.transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds.polityki surowcowej, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Piotr Dziadzio oraz szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów.

W ocenie strony społecznej, przyjazd rządowej delegacji to m.in. efekt pogotowia strajkowego i podziemnych akcji protestacyjnych w kopalniach. Jak podkreśla szef śląsko-dąbrowskiej „S” i jeden z liderów MKPS Dominik Kolorz, rozpoczęcie rozmów nie oznacza ani zawieszenia, ani przerwania protestu, ani też odwołania zapowiadanej na piątek manifestacji w Rudzie Śląskiej. MKPS decyzje o ewentualnych zmianach przyjętego harmonogramu działań protestacyjnych będzie podejmować po uprzedniej ocenie przebiegu i efektów rozmów ze stroną rządową.

 

red: W.Żegolewski
źródło: Śląsko-Dąbrowska Solidarność

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Kilkudziesięciu górników nie wyjechało na powierzchnię! Rozpoczął się strajk w kopalaniach!

Nareszcie! Nowa, wybudowana droga DK 94 pod wiaduktem już otwarta [WIDEO]

Nowy stadion za kilkadziesiąt milionów złotych powstanie w Katowicach [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close