RegionWiadomość dnia

Rząd wiąże samorządom ręce? W Gliwicach nie ma pełnego zwolnienia z czynszu w czasie koronawirusa! [WIDEO]

Gliwice dołączają do miast pomagających przedsiębiorcom w walce ze skutkami epidemii koronawirusa. O ile jednak okoliczne miasta umarzają czynsz za lokale użytkowe należące do miasta nawet w całości, to w Gliwicach umorzenie nie może przekroczyć 81,3% należności.

 

 

Kryminalne seriale w TVS! Zobaczcie „Prawo i porządek” oraz „Napisała: Morderstwo”

-My też zwalniamy całkowicie należność wobec miasta, natomiast zgodnie z przepisami. Niestety, rząd nie zrezygnował z pobierania VAT od takich zwolnień, więc sytuacje w który my umarzamy należność za czynsz, to miasto musi odprowadzić VAT od tej czynności. Pozostawię to bez komentarza po prostu, natomiast takie są przepisy, więc podjęliśmy w Gliwicach decyzję, że zwalniamy z całości należności wobec miasta, natomiast ten VAT niestety będziemy musieli odprowadzić. Dlatego to zwolnienie do 81,3% – wyjaśnia Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

By ta forma pomocy weszła w życie musi jeszcze zyskać poparcie radnych. Podobne zwolnienia przewiduje także Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy. Chociaż tutaj podejście do tematu VAT-u jest zgoła odmienne.

O ile jednak okoliczne miasta umarzają czynsz za lokale użytkowe należące do miasta nawet w całości, to w Gliwicach umorzenie nie może przekroczyć 81,3% należności
O ile jednak okoliczne miasta umarzają czynsz za lokale użytkowe należące do miasta nawet w całości, to w Gliwicach umorzenie nie może przekroczyć 81,3% należności

-Warto tutaj podkreślić, że w Katowicach traktujemy to jako swoisty rabat. Mówiąc w uproszczeniu, jeżeli przedsiębiorca jest zwolniony na czas epidemii 100% z czynszu, nadal ponosi koszty w tej chwili mediów. Także ten VAT jest odprowadzany, natomiast jest odprowadzany za media – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Opłaty na poczet VAT-u od przedsiębiorców nie zamierzają pobierać także w Zabrzu, chociaż tu także dla najemców prowadzących w gminnych lokalach działalność o charakterze usługowym, gastronomicznym lub handlowym wprowadzono możliwość uzyskania zwolnienia z opłat czynszu.

-Podatek VAT na pewno zostaje naliczony w momencie, kiedy miasto umarza dług najemców, jednak w przypadku bieżącej sytuacji mamy do czynienia z rezygnacją z pobrania opłaty, w związku z czym mamy nadzieję i tak interpretujemy tę sytuację, że urząd skarbowy zgodzi się z nami, aby ten podatek nie był pobierany, ponieważ wystawimy korekty do faktur, które będą opiewać na kwotę zero złotych, w związku z czym podatek VAT od kwoty zero złotych powinien również zero złotych wynieść – mówi Dawid Wowra, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Pandemia koronawirusa to czas nadzwyczajny, wymagający szczególnych rozwiązań. Efekty jednak czasem są takie jak widać na przykładzie podatku do VAT – jeden przepis, różne interpretacje.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Otwarcie szkół, przedszkoli i kolejny etap zmian regulacji. Premier przedstawi szczegóły

Strajk przedsiębiorców! 25 kwietnia przez Katowice może przejechać kilkaset aut

21 nowych zakażeń w województwie śląskim. W tym 7-letnie dziecko!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close