RegionWiadomość dnia

Są środki na budowę trasy S1, przetarg na odcinek do Mysłowic w przyszłym roku [WIDEO]

Wyjazdowe posiedzenie członków Komisji Infrastruktury z parlamentarzystami ze Słowacji odbyło się w Katowicach. I padły konkretne zapowiedzi. –W lutym 2019 r. katowicki oddział GDDKiA chce ogłosić przetarg na projekt i budowę ok. 40-kilometrowej ekspresowej trasy S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą. W październiku br. Dyrekcja ma dysponować tzw. koncepcją programową, która określi wymagania przetargu – poinformował dyrektor katowickiego oddziału GDDKiA Michał Mendrok.

 

-Współpraca między Polską a Słowacją jest bardzo dobra, nie tylko na poziomie rządowym, ale także na poziomie parlamentarnym – podkreślał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Katowicach. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się wyjazdowe posiedzenie członków Komisji Infrastruktury z parlamentarzystami ze Słowacji. Dyskutowano o stanie przygotowań, realizacji oraz koordynacji inwestycji drogowych i kolejowych.

Wyjazdowe posiedzenie członków Komisji Infrastruktury z parlamentarzystami ze Słowacji odbyło się w Katowicach
Wyjazdowe posiedzenie członków Komisji Infrastruktury z parlamentarzystami ze Słowacji odbyło się w Katowicach

-Ta wiedza zostanie zużytkowana w dalszych debatach parlamentarnych tak i w Polsce, jak i Słowacji, aby przyspieszyć i zwiększyć impet inwestycyjny, który dotyczy połaczeń drogowych i lejowych. Mam tutaj na myśli Via Carpatię – to wielki projekt dla regionów wschodnich Unii Europejskiej, mam tutaj na myśli połączenia drogowe w zakresie drogi ekspresowej S1 – mówił w Katowicach Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Sporo uwagi poświęcono drodze ekspresowej S1. – Budowa S1 łączącej ze słowacką autostradą D3 to „droga życia” dla wielu państw opartych o wschodnią granicę Europy. Polski rząd zabezpieczył środki na realizację 700-kilometrowego odcinka, który już jest bądź będzie realizowany – mówił minister. Komisja omawiała inwestycje z całego kraju, ale pochylono się również nad tymi, które dotyczą województwa śląskiego. Przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zrelacjonował, na jakim etapie są główne zadania takie jak: autostrada A1, droga ekspresowa S1 na odcinkach Bielsk-Biała – Kosztowy oraz Pyrzowice – Podwarpie. – W lutym 2019 r. katowicki oddział GDDKiA chce ogłosić przetarg na projekt i budowę ok. 40-kilometrowej ekspresowej trasy S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą. W październiku br. Dyrekcja ma dysponować tzw. koncepcją programową, która określi wymagania przetargu – poinformował dyrektor katowickiego oddziału GDDKiA Michał Mendrok.

Są środki na budowę trasy S1, przetarg na odcinek do Mysłowic w przyszłym roku
Są środki na budowę trasy S1, przetarg na odcinek do Mysłowic w przyszłym roku

O infrastrukturze budowanej po słowackiej stronie opowiedziała Jana Kiššová, przewodnicząca Komisji Gospodarki Rady Narodowej Republiki Słowacji. – Cieszę się, że to spotkanie odbywa się w Katowicach, bowiem jest to region, któremu infrastruktura łącząca nasze kraje może przynieść korzyści – mówiła przewodnicząca. – Widzimy potrzebę intensyfikacji wszystkich działań w obszarze infrastruktury drogowej i kolejowej oraz lotniskowej, bowiem wszystko to, co dzieje się w tej chwili, ma swój aspekt gospodarczy. Stąd też dokonanie takiego przeglądu stanowisk, problemów i szans, które są przed nami, przed Polską i Słowacją – wyjaśniał Bogdan Rzońca, przewodniczący Komisji Infrastruktury Sejmu RP.

O tym, że gros inwestycji dotyczących województwa, które poruszano podczas sejmowej komisji, znajduje się w „Programie dla Śląska”, przypomniał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. – Część środków zapisanych w tym dokumencie przeznaczona jest na transport, również ten, który będzie łączył dwa narody. Liczę, że wszystkie wymienione dziś zadania będą w jak najszybszym czasie zrealizowane po naszej, jak i słowackiej stronie – tłumaczył wojewoda. Wzmocnienie konkurencyjności gospodarek dwóch państw i współpraca transgraniczna – na takie aspekty wynikające z budowy odpowiedniej infrastruktury drogowej wskazywał z kolei poseł Jerzy Polaczek, przewodniczący Polsko – Słowackiej Grupy Parlamentarnej. Wyjazdowe posiedzenie w województwie śląskim sejmowa Komisja Infrastruktury zakończyła wizytą na lotnisku w Pyrzowicach, gdzie zapoznała się z najnowocześniejszym w Polsce terminalem cargo oraz zwiedziła wieże kontroli lotów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
(WZ.Śląski Urząd Wojewódzki)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close