reklama
Artykuł SponsorowanyKategorie

Sadzenie roślin cebulowych – jak zrobić to dobrze?

Krokusy, tulipany, hiacynty czy narcyzy – wszystkie pięknie wyglądają wiosną, ale by osiągnąć zamierzony efekt wizualny, należy dobrze je posadzić. Jeśli przeprowadzimy ten proces zgodnie z zasadami i skorzystamy z odpowiednich narzędzi ogrodowych, młode cebulki będą miały stworzone idealne warunki do rozwoju. Co więc zrobić, by rośliny cebulowe szybko się ukorzeniały i wchodziły w okres wegetacji bez zbędnego opóźnienia?

 

Przed sadzeniem warto wybrać odpowiednie miejsce

Wybór odpowiedniego miejsca ma bardzo duże znaczenie, ponieważ sprawia, że rośliny rosną szybko i pięknie kwitną wiosną. Nie każde miejsce jest odpowiednie dla roślin cebulowych. Decydując się na stworzenie kwiatowej rabaty przy własnym domu, musimy wybrać miejsce dobrze nasłonecznione. Dobrze, by było ono zaciszne i nienarażone na zadeptanie. Pamiętajmy, że rośliny cebulowe intensywnie rosną wiosną, a później wchodzą w stan spoczynku.

Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie ziemi. Zdecydowanie najlepszy efekt uzyskamy, sadząc rośliny cebulowe w dobrze przepuszczalnej glebie, która bogata jest w substancje odżywcze. Nie każdy w ogródku ma taką ziemię, dlatego najlepiej przed sadzeniem, odpowiednio ją przygotować.  W przypadku ubogich gleb piaszczystych należy wzbogacić je kompostem i przekopać na głębokość około 20 cm. Na glebach ciężkich i słabo przepuszczalnych konieczne może być dosypanie niewielkiej ilości piasku i kompostu ogrodowego. Po przekopaniu uzyskamy idealne podłoże dla roślin cebulowych.

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie ziemi

Sadzenie roślin cebulowych powinniśmy zawsze rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Do tego celu można wykorzystać kultywator ręczny i grabki. Warto korzystać z markowych narzędzi ogrodowych, które zapewnią trwałość i zdecydowanie ułatwiają pracę – świetnym wyborem będzie marka Cellfast. To znakomite połączenie pożądanej jakości i korzystnej ceny, które powinno ucieszyć każdego ogrodnika amatora, ale też profesjonalistę. Mając już odpowiednie narzędzia, przystępujemy do prac mających na celu przygotowanie podłoża pod rośliny cebulowe.

Pamiętajmy, że rośliny te sadzimy na głębokość około 3-krotnie większą od długości cebulki. Ziemia powinna być więc zruszona nieco głębiej, by ułatwić ukorzenianie się młodej sadzonki. Zbyt twarde podłoże nie będzie sprzyjać wzrostowi, dlatego należy zrobić wszystko, by prace przeprowadzić  najstaranniej. Jeśli w miejscu sadzenia rosną chwasty lub trawnik, musimy pozbyć się wierzchniej warstwy i ściągnąć darń na głębokość około 5-7 cm. Następnie bierzemy do ręki kultywator i zruszamy nim ziemię na głębokość około 20 cm. Czynność ta nie jest trudna pod warunkiem, że korzystamy z markowych narzędzi. Kultywatory Cellfast gwarantują bezproblemową pracę na różnego rodzaju podłożach. Dobrze radzą sobie na ziemiach piaszczystych, ale można z nich korzystać także na ziemiach ciężkich i słabo przepuszczalnych. Przed samym sadzeniem przydadzą nam się grabki. Za ich pomocą wygrabiamy wszelkie resztki organiczne i pozbywamy się większych grud.

Ostatnim etapem jest sadzenie cebulek. Jeśli ziemia została odpowiednio przygotowana, wystarczy zrobić ręką, pikownikiem lub niewielką łopatką otwór głęboki na mniej więcej 3 długości cebulki. Następnie wrzucamy do środka cebulkę i przysypujemy ziemią.

Cały proces możemy sobie mocno ułatwić, jeśli wykorzystamy narzędzie takie jak sadzarka do cebulek. Umożliwi wykonanie otworów nawet w nieprzygotowanej do tego ziemi. Chcesz posadzić tulipana w trawniku? Sadzarka może to umożliwić. Działa na zasadzie wycięcia niewielkiego otworu w glebie, w którym umieszczamy cebulkę. Następnie wystarczy przysypać ją ziemią i czekać, jak kwiaty pojawią się nad ziemią.

Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu

Młode cebulki wsadzone do ziemi powinny mieć zapewniony stały dostęp do wody. Duża susza, która coraz częściej pojawia się również wiosną, może przyczynić się do słabego wzrostu, a wręcz przysychaniu sadzonek. Pamiętajmy więc, by odpowiednio nawadniać nasze młode rośliny. Do tego celu można wykorzystać metody ręczne lub automatyczne. Wszystko zależy od wielkości naszej uprawy. Jeśli sadzimy rośliny cebulowe w przydomowych rabatach i znajdują się w dużych skupiskach to czasami trudno zapewnić im odpowiednią dawkę wody. Warto więc zastanowić się nad instalacją nawodnienia automatycznego. Mogą to być klasyczne zraszacze ogrodowe lub nawadnianie kropelkowe, które cieszy się coraz większą popularnością. Umożliwia precyzyjne podanie odpowiedniej dawki wody dokładnie tam, gdzie jest ona potrzebna.

Jeśli zależy nam na pięknym wyglądzie naszej rabaty, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, a w razie potrzeby również nawożenie. Może nie być potrzebne, jeśli posadziliśmy nasze rośliny w bogatej w składniki odżywcze ziemi. Niezwykle ważne jest też systematyczne pozbywanie się chwastów, które zabierają roślinom nie tylko składniki odżywcze, ale także sporą ilość wody. Do tego celu wykorzystać możemy wyrywacz chwastów zapewniający bardzo dobre efekty i ułatwiający prace w ogrodzie.

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button