KrajRegionŚwiat

Satelita z Gliwic poleci w kosmos w 2022 roku! KP Labs w projekcie HYPERCAM

Kawałek Gliwic w kosmosie! To wszystko za sprawą firmy KP Labs. Budowa polskiego satelity z gliwickim akcentem wkroczyła w decydującą fazę. Firma KP Labs z Gliwic, konstruująca satelitę w ramach projektu „Hypercam”, podpisała umowę o współpracy ze szkocką spółką Clyde Space. W ramach kontraktu o wartości ponad 500 tys. funtów Szkoci dostarczą platformę satelitarną do satelity Intuiton-1 i umieszczą go na niskiej orbicie okołoziemskiej.

 

 

Robimy masę, czyli WIELKI TEST NIEMIECKICH SŁODYCZY w TOP 5 SILESIA FLESZ!

Intuiton-1 to dziesięciokilogramowy satelita, którego budowę zainaugurowano w styczniu 2018 r. Jest wyposażony w wysokowydajną jednostkę obliczeniową do aplikacji sztucznej inteligencji i zaawansowane przyrządy do obserwacji Ziemi.

Zostanie w nim umieszczona specjalistyczna kamera o wysokiej rozdzielczości w zakresie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni. Pasmo zostanie podzielone na 150 kanałów co umożliwi szybsze uzyskanie większej ilości informacji. Dzięki danym przetwarzanym na pokładzie Intuition-1 będzie można interpretować stan zdrowia roślin, lasów, prognozować plony czy tworzyć mapy zanieczyszczenia miast.

To innowacyjny pomysł, nierealizowany dotychczas w istniejących i budowanych satelitach. Będzie to pierwszy na świecie satelita o mocy przetwarzania pozwalającej na segmentację obrazów hiperspektralnych na orbicie – tłumaczy Michał Baćkowski, wiceprezes KP Labs, konstruującej satelitę w ramach projektu „Hypercam” finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Wystrzelenie Intuition-1 zaplanowano na przełom 2022 i 2023 r.

Źródło i foto: Gliwice.eu/KP Labs
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close