Kategorie

Nowa ustawa o ochronie praw lokatorów: Można stracić mieszkanie, a czynsze mogą pójść do góry!

Mało kto o tym wie, a jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje niesie ze sobą nowe prawo. 21 kwietnia w życie wejdzie znowelizowana ustawa o ochronie praw lokatorów. A wraz z nią – zmiany, które dla niektórych mogą skutkować wyższym czynszem, a nawet wypowiedzeniem umowy najmu!

 

Robimy masę, czyli WIELKI TEST NIEMIECKICH SŁODYCZY w TOP 5 SILESIA FLESZ!


Większe dochody, wyższy czynsz. 21 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego. W Bytomiu, gdzie dłużnicy zalegają miastu ponad 374 mln zł a na mieszkanie czeka ponad 3 tysiące osób liczą, że zmiany pomogą w usprawnieniu gospodarki mieszkaniowej.

Ustawa o ochronie praw lokatorów dużo zmieni. Przede wszystkim wprowadzi bardzo transparentne reguły. Oświadczenie, które trzeba będzie złożyć pozwoli nam dostosować stawkę czynszu do dochodów jakie mają nasi najemcy. Wpłynie też na to, że będziemy mogli wypowiadać umowy osobom, które mają bardzo duże lokale a mieszkają w nim dwie osoby bądź jedna na 100 metrach kwadratowych. W takich przypadkach będziemy mogli odzyskiwać te większe mieszkania, które są nam potrzebne dla rodzin – mówi Grażyna Bujnicka-Moździerz, dyrektor Bytomskich Mieszkań.

 

Powiązane artykuły

Najemcy, którzy umowę z gminą podpiszą po 21 kwietnia, co najmniej raz na 2,5 roku będą musieli dostarczyć do gminy oświadczenie o wysokości dochodów i stanie swojego majątku. Jeśli ich sytuacja materialna znacznie się poprawi, czeka ich podwyżka czynszu.

 

-Wzrosnąć mogą aż do 8% wartości odtworzeniowej, ponieważ taką barierę ustawodawca przewidział. W przypadku województwa śląskiego to jest na chwilę obecną około 24 zł, ale sądzę że rady gminy nie będą tak wysoko stawiać poprzeczki i te czynsze będą na niższym poziomie, ale jest to na pewno instrument, który pomoże gminom kształtować politykę czynszową bardziej elastycznie niż do tej pory – mówi Anna Wyleżoł, naczelnik Wydziału Zarządzania Mieniem UM w Zabrzu.

Zmiany dotyczyć będą także mieszkań socjalnych. Nowelizacja przewiduje wyłącznie najem socjalny, a na ten przeznaczone będzie mogło być każde mieszkanie, którego właścicielem jest gmina. Ponadto sądy rozpatrujące eksmisję nie będą musiały obowiązkowo przyznawać prawa do lokalu socjalnego osobom uprawnionym – takim jak kobieta w ciąży, bezrobotny, emeryt czy rencista. Będzie mógł on zbadać sytuację materialną konkretnej osoby i mieszkania socjalnego odmówić.

-Generalnie na samą gospodarkę większego wpływu nie będzie to miało, jednakże w odczuciu społeczeństwa może to być bardziej sprawiedliwe, że osoby które mieszkają w mieszkaniach komunalnych a mają wyższe dochody płacą wyższy czynsz chcąc mieszkając dalej w zasobach komunalnych, bo de facto ustawa nakazuje gminie zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych gospodarstw o niskich dochodach, wobec tego gospodarstwa, które mają dochody które pozwalają im na zamieszkanie poza zasobem gminy chcąc mieszkać u nas w zasobie będą płacić wyższy czynsz i to będzie sprawiedliwość społeczna – podkreśla Maciej Mostowik, dyrektor Wydziału Zasobu Komunalnych UM Chorzów.

Nowa ustawa o ochronie praw lokatorów: Można stracić mieszkanie, a czynsze mogą pójść do góry!
Nowa ustawa o ochronie praw lokatorów: Można stracić mieszkanie, a czynsze mogą pójść do góry!

Tyle w teorii, bo w praktyce informacja o wysokości dochodu czy stanie majątkowym będzie miała formę oświadczenia. Gmina będzie mogła wprawdzie przeprowadzić wywiad środowiskowy, żeby zweryfikować podane dane, ale w praktyce może to być bardzo trudne.

Autor: Sandra Hajduk
Zdjęcia: Piotr Smolorz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button