Sejm uchwalił „podatek od Netlixa”! Na co pójdzie kasa z podatku od seriali?
Potocznie nazwano go jeszcze w czasie projektowania ustawy „podatkiem od seriali”. Popularniejsza jednak nazwa to „podatek od Netflixa”. Nadawcy VOD będą musieli płacić dodatkowe myto od nadawania w sieci. Podatek pójdzie na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Ruszcie tropem zbrodni w TVS!
Sejm uchwalił podatek, jakim obłożeni zostali nadawcy VOD. Platformy streamingowe zyskują z każdym miesiącem na popularności. Teraz będą musiały odprowadzić część swoich przychodów do skarbu państwa. W myśl uchwalonego przez sejm tzw. „podatku od Netflixa” – nadawcy VOD muszą zapłacić 1,5 proc. przychodów na Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Sejm zawarł nowelę prawa w ustawie w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Zmiany w przepisach nakładające na nadawców VOD dodatkowy podatek – Sejm uchwalił w czwartek, 30 kwietnia.
Co oznacza nowy podatek? Zmiany dotyczące kinematografii zobowiązują podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie do wpłat na rzecz PISF. Dokładnie chodzi o półtora procenta z przychodu, jaki nadawcy VOD uzyskują z opłat umożliwiających korzystanie z portali usług medialnych.
Pieniądze przekazane do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zostaną rozdysponowane na organizację festiwali filmowych i produkcję filmów. Do tej pory opłatę na te cele wnosili nadawcy telewizyjni, dystrybutorzy filmowi i właściciele kin.
Co ma wspólnego modyfikacja przepisów pod kątem rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z serialami i treściami streamowanymi przez nadawców VOD? W uzasadnieniu ustawodawca podkreśla, że „(…)dzięki tej zmianie możliwe jest premierowe udostępnienie nie tylko w kinie, ale także w innego rodzaju usługach, w tym w audiowizualnych usługach medialnych na żądanie. Podmioty dostarczające tego typu usługi korzystają więc na powyższej zmianie, mogą bowiem oferować swoim odbiorcom atrakcyjne, niedostępne nigdzie wcześniej treści, które wyprodukowane zostały przy wsparciu PISF. W związku z powyższym nałożenie na te podmioty obowiązku dokonywania wpłat na rzecz PISF jest uzasadnione”.
red: W.Żegolewski źródło: bankier.pl
Jest prośba do premiera o zwiększenie limitu wiernych w kościołach
Uber za darmo dla lekarzy! Jak działa Uber Medics?
Koronawirus na Śląsku: 3-letnie dziecko z Zabrza z koronawirusem!