KrajRegion

Sezon kąpielowy nad Pogorią I i III w Dąbrowie Górniczej trwa

Ruszył sezon kąpielowy nad Pogorią I i III w Dąbrowie Górniczej. Codzienne dyżury rozpoczęli ratownicy wodni, a nad „trójką” działać zaczął sezonowy posterunek straży miejskiej.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają ratownicy dąbrowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego. Nad Pogorią III do 26 czerwca będą mieć na oku kąpielisko wytyczone wzdłuż 100 m linii brzegowej, a od 27 czerwca do 31 sierpnia – 300 m. Nad Pogorią I strzeżone będzie kąpielisko wyznaczone wzdłuż 50 m brzegu.

Ratownicy już od maja w weekendy patrolują dąbrowskie jeziora, będą to robić do końca września. Od 15 czerwca do końca sierpnia nad akwenami będą każdego dnia. WOPR na te działania otrzymał dotację z Urzędu Miejskiego.

W letnim sezonie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mają pełne ręce roboty.

– Dużym problemem jest korzystanie z kąpielisk przez osoby pod wpływem alkoholu, spożywanie go na sprzęcie pływającym i doprowadzanie się do stanu upojenia. W takich sytuacjach często interweniujemy i sprowadzamy do brzegu tych, którzy nie są w stanie zrobić tego samodzielnie. Bardzo często spotykamy się też z brakiem opieki nad dziećmi. To bardzo niebezpieczne sytuacje, bo wtedy istnieje ryzyko, że maluch znalazł się w wodzie. Zwykle jednak dziecko się gubi na plaży, odnajdujemy je całe i zdrowe, więc wszystko się dobrze kończy – opowiada Andrzej Latosik, prezes dąbrowskiego WOPR.

Ratownicy pomagają też m.in. nieroztropnym plażowiczom, którzy przesadzają z długością przebywania na słońcu, a w efekcie mdleją czy doznają udarów i poparzeń słonecznych. Częste są również skaleczenia czy ukąszenia przez owady. Sporą bolączką jest lekceważenie i niestosowanie się wypoczywających do poleceń ratowników, czasami też ich agresywne reakcje. Wówczas nieocenione okazuje się wsparcie mundurowych – policjantów i strażników miejskich, którzy poskramiają takich delikwentów. Utrapieniem są również wieczorne i nocne kąpiele, po których plażowicze, w imprezowym nastroju, pozostawiają ubrania na brzegu. Rano takie znaleziska stawiają ratowników na nogi, bo porzucona garderoba może świadczyć o tym, że ktoś wszedł do wody i z niej nie wypłynął. Na szczęście zwykle są to fałszywe alarmy. Przy dobrej pogodzie dobowo zdarza się po kilkanaście różnorodnych interwencji.

Dąbrowscy WOPR-owcy, oprócz obserwacji kąpielisk przy plażach, działają też na wodzie, patrolując jeziora na motorówkach i łodziach. Kąpieliska w tygodniu będą strzeżone w godz.10-18, a w weekendy o godzinę dłużej. Nad „trójką” w tygodniu będzie 12 ratowników, a w weekendy 4-5 dodatkowych. Nad „jedynką” w tygodniu będzie ich 2, a w weekendy 3. W przypadku szczególnie dobrej pogody, która przyciągnie większe tłumy, WOPR będzie wzmacniał obsadę.

15 czerwca rozpoczął działalność sezonowy posterunek straży miejskiej nad Pogorią III. Do połowy września strażnicy będą pilnować porządku i bezpieczeństwa wypoczywających w rejonie dąbrowskich jezior.

– Nad Pogorią III będą dyżurować dwa dwuosobowe patrole. Jeden skupi się na rejonie plaży, drugi zajmie się okolicą jeziora. W razie potrzeby i możliwości, nad akwen będziemy kierować dodatkowych funkcjonariuszy – mówi Radosław Romanek, komendant straży miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

Strażnicy do swojej dyspozycji mają rowery, które pozwolą im sprawniej i szybciej dotrzeć w różne miejsca. Sezonowy posterunek nad Pogorią III będzie działał po raz drugi. Debiut zaliczył w 2020 r. W letnim sezonie nie brakuje interwencji, bo popularna Pogoria przyciąga wiele osób, a wraz z nimi sporo problematycznych sytuacji. Zeszłego lata w okolicy jezior strażnicy miejscy wylegitymowali 809 osób, wystawili 636 mandatów, pouczyli 172 osoby, interweniowali wobec 14 nieletnich i zatrzymali jednego przestępcę. Często dochodzi tam m.in. do zakłóceń porządku, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych czy łamania przepisów ruchu drogowego.

Liczba miejsc parkingowych jest ograniczona, stąd często kierowcy parkują w miejscach niedozwolonych. Próby zostawiania auta „byle gdzie” nierzadko kończą się mandatem. W zeszłym roku 1118 kierowców znalazło za wycieraczką zawiadomienie o popełnionym wykroczeniu. Konsekwencją tego było wystawienie mandatu, a w przypadku odmowy jego przyjęcia – skierowanie sprawy do sądu. Dlatego zamiast „pchać się” samochodem nad samą wodę, warto nad Pogorię wybrać się komunikacją publiczną. Dotyczy to zarówno dąbrowian, jak i mieszkańców innych miejscowości. Do Dąbrowy z dalszych miast można dotrzeć pociągiem czy autobusem, a następnie autobusową linią 716 niemal do samej plaży.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Gramy dla Oliwii Hyli. Sprawdź harmonogram koncertu! [20 czerwca]

Bobrowniki śląskim liderem! Żadna inna gmina nie ma tylu zaszczepionych!

Premier Morawiecki w Katowicach o odejściu Kaczyńskiego: Mam nadzieję, ze to jedynie pogłoski [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close