KrajRegion

Siłownie, kluby fitness i jednostki kultury nadal zamknięte. Rząd otwiera placówki handlowe [WIDEO]

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że za tydzień zostaną otwarte galerie handlowe, sklepy meblowe i inne zamknięte wcześniej placówki handlowe. Luzowanie obostrzeń to efekt negocjacji handlowców z rządem.

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Warunek utrzymania tego nowego reżimu sanitarnego jest jeden. Dyscyplina każdej placówki, każdego sklepu, każdej galerii handlowej, każdego sklepu meblowego bo w przypadku jeśli będzie inaczej, a będziemy kontrolowali przestrzeganie zasad sanitarnych to będą zamykane te sklepy. – mówi Mateusz Morawiecki, premier RP.

Chodzi o obowiązkowe zasłanianie ust i nosa, dezynfekcję rąk oraz możliwość przebywania jednego klienta na 15 m kw danego sklepu.

Dla centrów handlowych ponowne otwarcie to dobra wiadomość, zwłaszcza że wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które dla handlu oznaczają znacznie większe obroty i zyski niż w pozostałych częściach roku. Galerie zdają sobie sprawę, że będą musiały zapanować nad większym ruchem.

Jesteśmy również przygotowani do zarządzania tymi kolejkami, nasi najemcy również. Mamy przygotowane odpowiednie oznaczenia, zachęcające ludzi do stania w odpowiednich odległościach pomiędzy sobą. Także myślę, że zachowując odpowiedzialność mamy szansę być bezpieczni. – mówi Anna Szczerkowska, Galeria Katowicka.

Z możliwości zrobienia zakupów stacjonarnie klienci są zadowoleni.

Mogą być otwarte bo jak chodziłam w zeszłym tygodniu to dużo osób tam szukało takie różnej odzieży, a sklepy były nieczynne, więc może dobrze będzie jak otworzą – mówi Gabriela Morawiec.

Dla gospodarki będzie to na pewno bardzo dobre posunięcie. – mówi – Marta, mieszkanka Katowic.

Niech otworzą, niech każdy pracuje, niech zarabia pieniądze – mówi Bronisława, mieszkanka Katowic.

Są jednak też tacy, którzy na zarabianie pieniędzy będą musieli jeszcze trochę poczekać. Rząd poinformował, że w dalszym ciągu pozostają zamknięte siłownie, kluby fitness i jednostki kultury, jak teatry, kina czy muzea. Restauratorzy dalej mogą serwować danie tylko na wynos lub z dowozem. Taka sytuacja ma potrwać przynajmniej do 27 grudnia.

Co najmniej do świąt Bożego Narodzenia szkoły bedą pracować zdalnie. Dodatkowo przerwa świąteczna zostanie wydłużona o ferie zimowe, które w całej Polsce będą trwały od 4 do 17 stycznia. Jakiekolwiek dalsze luzowanie restrykcji będzie związane ze średnią liczbą dziennych zakażeń.

Jeżeli będziemy zbliżali się w okolice poniżej 19 tys. zachorowań średnio to wtedy przewidujemy potencjalnie powrót do strefy czerwonej jeśli liczba spadnie poniżej 10 tys. to wtedy będzie też przestrzeń do wprowadzenia strefy żółtej Jeżeli liczba zachorowań spadnie poniżej 4 tys. to wtedy pojawią się również regulacje, które
wprowadzaliśmy dla strefy zielonej – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.

W najbliższym czasie rząd chce przeprowadzić badania przesiewowe w trzech województwach, w których wskaźnik zachorowań jest najwyższy. Mieszkańcy województw podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego mają być przebadania testami antygenowymi.

Autor: Bartosz Bednarczuk

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close