Śląska delegacja na 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych
40 lat zrobiono pierwszy poważny krok w kierunku obalenia władzy komunistycznej w Polsce. Powstałe wówczas wolne związki zawodowe NSZZ Solidarność były fundamentem dalszych wydarzeń. Strajki odbywały się w całym kraju, czego pokłosiem było m.in. wprowadzenie w 1981 r. stanu wojennego. Po prawie 10 latach walki o wolność komunizm upadł.
Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!
40 lat temu doszło do wydarzeń, które rozpoczęły proces przemian ustrojowych w Polsce. Powstały wolne związki zawodowe NSZZ Solidarność. Jak mówią sami uczestnicy wydarzeń – walczyli o wolność dla całego kraju, na uwolnienie z rąk komunistycznej władzy, lecz i oni też na samej transformacji najwięcej stracili, a mowa o zamykanych na potęgę zakładach pracy i rosnącym gwałtownie na początku lat 90 bezrobociu.
Na uroczystościach związanych z 40 rocznicą NSZZ Solidarność nie mogło zabraknąć delegacji z województwa śląskiego – drugiego po pomorzu, najważniejszego regionu w Polsce związanego z walką o wolność i demokrację. – Z tej okazji pod bramą stoczni o 15:00 zaplanowano uroczystość z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz związkowców z całej Polski. Spod stoczni uczestnicy udadzą się do kościoła św. Brygidy, gdzie będą się modlić w intencji wszystkich działaczy związku. – czytamy na łamach strony internetowej Radia Katowice.
Co ciekawe lista legendarnych postulatów z Gdańska została wpisana w 2003 r. na lisie Światowego Dziedzictwa UNESCO, ze względu na ogromną wartość historyczną.
Zakaz przylotu do Polski samolotów z 46 państw ma zacząć obowiązywać 2 września
Zakażony pracownik pizzerii! Jadłeś tam? Sprawdź czy nie musisz się zgłosić do sanepidu
Koleje Śląskie – nowy rozkład jazdy. Blisko 400 połączeń dziennie
źródło: Radio Katowice red: B. Bednarczuk