KrajRegion

Śląskie: Już działają! Cztery stacje ecoMOTO ruszają w Gliwicach, Częstochowie i Katowicach [WIDEO]

Od dziś w woj. śląskim przy dworcach kolejowych działają cztery stacje ecoMOTO, na których można bezpłatnie naładować samochód.

 

To jest przyszłość, to jest innowacja. Chcemy żyć w świecie ekologicznym, chcemy mieć czyste powietrze. To jest jeden z podstawowych zobowiązań rządu. Jest strategia, jest plan odpowiedzialnego rozwoju, a ta elektoromobilność znajduje swoje strategiczne miejsce – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Każde gniazdo na stacji ma moc 22kW. W dwie godziny ładuje akumulator samochodu do pełna. Można na nim przejechać 300 km. Pomysłodawcą i inicjatorem pomysłu stawiania takich stacji przy dworcach kolejowych jest PKP.

My to chcemy rozbudować w kierunku aplikacji mobilnej, ponieważ teraz te stacje będą przez 3 miesiące miały możliwość ładowania bezpłatnie, a później ewentualnie uruchamiać to na wynajem w połączeniu oczywiście z biletem kolejowym, jeśli dla klienta będzie to odpowiednie – mówi Mirosław Antonowicz, prezes zarządu grupy PKP S.A.

Od dziś stacje ładowania działają przy dworcach w Gliwicach, Częstochowie, Katowicach i Katowicach-Ligocie.

W przyszłym roku będą to dworce premium, więc będą kolejne i myślę, że kolej tak jak zawsze będzie takim inspiratorem zmian i innowacji w naszym życiu codziennym – mówi Krzysztof Magierowski, Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy.

Średni koszt stacji to około 60 tysięcy złotych. W przyszłości podobne mają stanąć przy najważniejszych dworcach w województwie.(Radosław Nosal)

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Śląskie: Już działają! Cztery stacje ecoMOTO ruszają w Gliwicach, Częstochowie i Katowicach [WIDEO]”

  1. Plan jest niezły – zwłąszcza z tą aplikacją. Sam mam ściągniętą apkę greenway’a i nie raz juz ratowała mi tyłek na trasie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close