RegionWiadomość dnia

Śląskie: Ksiądz i mistrz rajdowy. Razem w walce o bezpieczeństwo na drogach [WIDEO]

Wieś Gruszewnia, koło Kłobucka. 23 lipca pijany kierowca samochodu BMW wjeżdża w 61-letniego motocyklistę. Ten ginie na miejscu. To tylko jeden z 16 śmiertelnych wypadków w województwie, do których doszło od początku wakacji. Policja dwoi się i troi apelując do kierowców o rozsądek za kierownicą.

 

 

Szok i niedowierzanie! Ludzie walczą ze szczurami o ubikację! Zobaczcie w TOP 5 Silesia Flesz!

W Bielsku-Białej kierowców pouczał… ksiądz. Obyło się bez mandatów, a kierowcy, otrzymali między innymi wizerunek św. Krzysztofa.

– Ciężki temat. Bo widzimy sami, jak jeżdżą. Ja jeżdżę ponad 30 lat ciężarowymi, autobusem teraz. Jakość jeździ się, Bogu dzięki, spokojnie – mówi Radosław Kłak, mieszkaniec Bielska-Białej.

 

Wsparcie duchowe zapewniał dziś ks. Tomasz Niedziela, z Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. – Caritas już od kilku lat włącza się w tę akcję z bielską drogówką, przypominając kierowcom, szczególnie w dniu św. Krzysztofa, o bezpieczeństwie na drodze, o tym, by pamiętali, że nie są jedynymi uczestnikami ruchu drogowego, że są jeszcze piesi, którzy też są uczestnikami ruchu drogowego, przechodzą przez jezdnię – mówi ks. Tomasz Niedziela, Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

 

Dzisiaj zatrzymywani byli przede wszystkim kierowcy, którzy łamali przepisy drogowe, np. przekraczali prędkość. Miejsce akcji było nieprzypadkowe.

– Jesteśmy na ul. Partyzantów, jest to jedna z głównych ulic w Bielsku-Białej, w miejscu, gdzie bardzo często dochodzi do zdarzeń drogowych, właśnie w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych.mówi asp. Ilona Michalczyk, KMP w Bielsku-Białej.

 

W Bielsku-Białej ksiądz, a w Katowicach rajdowy mistrz Polski. Kajetan Kajetanowicz zwracał uwagę kierowcom na obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. To akcja poprzedzająca, ogólnopolskie działania „Pasy”.

– Musimy mieć świadomość tego, jakie działają na nas prawa fizyki w trakcie uderzenia. Bez względu na to, czy jesteśmy za kierownicą, czy jesteśmy pasażerami. My w rajdach mamy bardzo mocne pasy, nawet sześciopunktowe – mówi Kajetan Kajetanowicz, kierowca rajdowy.

W Bielsku-Białej ksiądz, a w Katowicach rajdowy mistrz Polski. Kajetan Kajetanowicz zwracał uwagę kierowcom na obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa
W Bielsku-Białej ksiądz, a w Katowicach rajdowy mistrz Polski. Kajetan Kajetanowicz zwracał uwagę kierowcom na obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa

Choć to dopiero połowa wakacji, to na drogach województwa śląskiego zginęło już 16 osób, około 350 zostało rannych. Statystyki są lepsze, niż w ubiegłym roku, ale nadal dalekie od ideału.

– Liczymy na to, że druga połowa wakacji będzie bezpieczniejsza. Zwieramy siły, zwieramy moc, prosimy wszystkich uczestników ruchu drogowego, żeby stosowali się do przepisów, a to zapewne poskutkuje tym, że będzie bezpieczniej – mówi podkom. Tomasz Bratek, KWP w Katowicach.

 

Dla kierowców droga do celu jest często długa i męcząca. Podobnie wydaje się być z tą drogą, którą mają do przebycia ci którzy chcą, przekonać kierowców, że podróż z nadmierną prędkością często kończy się tragicznie.

autor: Paweł Jędrusik
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close