Śląskie: Kwalifikacja wojskowa 2020 ruszyła. Coraz więcej osób chce iść do wojska!
Damian Głowacki z Knurowa odebrał już książeczkę wojskową, teraz chce zostać żołnierzem. Najlepiej w desancie, bo takie jest jego marzenie. Gliwice są jednym z pierwszych miast w województwie śląskim, w którym w tym roku rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa.
TOP 5 Silesia Flesz sprawdza, czy śląskie jest gotowe na koronawirusa!?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
– Jako mały chłopiec, chyba jak każdy, gdzieś tam ciągnęło do tych służb mundurowych: do wojska, do policji, do straży pożarnej. Jestem strażakiem ochotnikiem, gdzie zaczynałem przygodę już w szkole mundurowej w Knurowie. Zawsze gdzieś tam ciągnęło do wojska, do broni, do pomagania drugiemu człowiekowi. Można powiedzieć, że nadarzyła się okazja z Wojskami Obrony Terytorialnej – mówi Damian Głowacki, mieszkaniec Knurowa.
Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest określenie czy dana osoba jest zdolna do pełnienia służby wojskowej. Podczas kwalifikacji zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają zakładaną ewidencję oraz otrzymują książeczkę wojskową. Ale to oczywiście nie oznacza, że trafią do wojska. Wzywani są wszyscy w określonym wieku.
– W bieżącym roku na naszym terenie funkcjonować będzie pięć powiatowych komisji lekarskich. W sumie zostało wezwanych blisko 4 tysiące osób. W głównej mierze jest to rocznik podstawowy, czyli są to osoby, które w bieżącym roku kalendarzowym kończą 19. rok życia – mówi mjr Robert Cieśla, WKU w Gliwicach.
Nieodłącznym elementem kwalifikacji są badania lekarskie. To na ich podstawie wydawana jest decyzja o zdolności do służby wojskowej.
– Bardzo dobrze, że to badanie jest, bo wykrywamy i bardzo często ukierunkowujemy, żeby ci ludzie powrócili do pełni zdrowia. Także sądzę, że ten system badania jest ze wszech miar pożyteczny – mówi dr n. med. Tomasz Reginek, przewodniczący komisji lekarskiej.
Zdarza się, że podczas badań wykrywane są przypadki przepukliny czy początki poważnych schorzeń. Tylko w Gliwicach powiatowa komisja lekarska będzie pracowała do 28 lutego. Miejska – do 24 kwietnia.
autor: Paweł Jędrusik
Czego Polacy szukają w Google? [LISTA POPULARNYCH HASEŁ W 2019r.]
Niesamowite! Pierwsze w historii wybudzenie ze śpiączki w Tarnowskich Górach
Wyjątkowa moneta kolekcjonerska NBP z bursztynem: 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem