RegionWiadomość dnia

Śląskie: Kwalifikacja wojskowa 2020 ruszyła. Coraz więcej osób chce iść do wojska!

Damian Głowacki z Knurowa odebrał już książeczkę wojskową, teraz chce zostać żołnierzem. Najlepiej w desancie, bo takie jest jego marzenie. Gliwice są jednym z pierwszych miast w województwie śląskim, w którym w tym roku rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz sprawdza, czy śląskie jest gotowe na koronawirusa!?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS


– Jako mały chłopiec, chyba jak każdy, gdzieś tam ciągnęło do tych służb mundurowych: do wojska, do policji, do straży pożarnej. Jestem strażakiem ochotnikiem, gdzie zaczynałem przygodę już w szkole mundurowej w Knurowie. Zawsze gdzieś tam ciągnęło do wojska, do broni, do pomagania drugiemu człowiekowi. Można powiedzieć, że nadarzyła się okazja z Wojskami Obrony Terytorialnej – mówi Damian Głowacki, mieszkaniec Knurowa.

Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest określenie czy dana osoba jest zdolna do pełnienia służby wojskowej. Podczas kwalifikacji zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają zakładaną ewidencję oraz otrzymują książeczkę wojskową. Ale to oczywiście nie oznacza, że trafią do wojska. Wzywani są wszyscy w określonym wieku.

– W bieżącym roku na naszym terenie funkcjonować będzie pięć powiatowych komisji lekarskich. W sumie zostało wezwanych blisko 4 tysiące osób. W głównej mierze jest to rocznik podstawowy, czyli są to osoby, które w bieżącym roku kalendarzowym kończą 19. rok życia – mówi mjr Robert Cieśla, WKU w Gliwicach.

Śląskie: Kwalifikacja wojskowa 2020 ruszyła. Coraz więcej osób chce iść do wojska!
Śląskie: Kwalifikacja wojskowa 2020 ruszyła. Coraz więcej osób chce iść do wojska!

Nieodłącznym elementem kwalifikacji są badania lekarskie. To na ich podstawie wydawana jest decyzja o zdolności do służby wojskowej.

– Bardzo dobrze, że to badanie jest, bo wykrywamy i bardzo często ukierunkowujemy, żeby ci ludzie powrócili do pełni zdrowia. Także sądzę, że ten system badania jest ze wszech miar pożyteczny mówi dr n. med. Tomasz Reginek, przewodniczący komisji lekarskiej.

Zdarza się, że podczas badań wykrywane są przypadki przepukliny czy początki poważnych schorzeń. Tylko w Gliwicach powiatowa komisja lekarska będzie pracowała do 28 lutego. Miejska – do 24 kwietnia.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Czego Polacy szukają w Google? [LISTA POPULARNYCH HASEŁ W 2019r.]

Niesamowite! Pierwsze w historii wybudzenie ze śpiączki w Tarnowskich Górach

Wyjątkowa moneta kolekcjonerska NBP z bursztynem: 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close