reklama
REKLAMA
Kategorie

Śląskie samorządy muszą wziąć SMOG na klatę. Przepisy innego wyjścia im nie dają

reklama

Kopcą tak, że nie da się oddychać. O problemie jakości powietrza w Rybniku było głośno już nie raz, a sytuacja mimo zmian w prawie zdaje się nie poprawiać. Teraz może się to zmienić gdyż w Sejmie ma wejść w życie nowa ustawa, która obowiązek kontroli pieców i kotłów przekazuje na barki samorządów.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

reklama

Rybniczanie cieszą się bo życie tutaj przez smog jest bardzo utrudnione. -No jest ciężko, ciężko bo jest zadymione, bardzo dużo smogu, także nie raz nie można oddychać, jak jest okres grzewczy to jest bardzo ciężko – uważa Marianna, mieszkanka Rybnika.

Dzięki nowelizacji ustawy mieszkańcy będą mieli obowiązek zgłoszenia do odpowiedniej jednostki samorządowej deklaracji, która ma zawierać szczegółowe informacje na temat tego czym pali się w danym piecu i np. ile lat ma dana instalacja. Pozwoli to stworzyć Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków, dzięki którym już na poziomie województwa walka ze smogiem ma być skuteczna.

Za zatajanie lub podanie fałszywych informacji mają grozić wysokie grzywny. Mimo, że nie pojawił się jeszcze arkusz, który mają wypełniać mieszkańcy – urzędnicy na podstawie treści nowelizacji ustawy zauważają pewne problemy.

w Sejmie ma wejść w życie nowa ustawa, która obowiązek kontroli pieców i kotłów przekazuje na barki samorządów
w Sejmie ma wejść w życie nowa ustawa, która obowiązek kontroli pieców i kotłów przekazuje na barki samorządów

-Projekt tej ustawy wskazuje na jakby zakres informacji jaki ma być od tych mieszkańców pozyskiwany, jest to bardzo duży zakres. On nie mówi tylko o samym źródle ciepła, ale np. o uzyskanych też w poprzednich latach ulgach, o różnego rodzajach ulgach o różnego rodzaju instalacjach, które są w domu. Nie jest to takie proste np. w przypadku domu, który ktoś odziedziczył, który ktoś kupił od innego poprzedniego właściciela – mówi Lucyna Tyl, biuro prasowe UM w Rybniku.

Dane z Rybnika szokują. Na ponad 18 tys. Domów jednorodzinnych, w około 14 tys. używa się w dalszym ciągu do opału węgla.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Rita Malinkiewicz wybudziła się ze śpiączki! Odzyskała świadomość po prawie trzech miesiącach

Dzieci wrócą 1 września do szkół, czy czeka ich 14 dni kwarantanny? Decyzja w środę!

Będą nowe ograniczenia w związku z koronawirusem? Rząd rozważa zmiany

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button