RegionWiadomość dnia

Śląskie: Szkoły we wrześniu pękną w szwach? Wkrótce wyniki podwójnej rekrutacji [WIDEO]

Jeszcze w ubiegłym roku do pierwszych klas IV LO im Stanisława Staszica w Sosnowcu przyjęto ponad 100 uczniów. W tym roku ta liczba się podwoi. W szkole każdy powinien się pomieścić, bo tu rachunek jest prosty.

 

 

Nie chcecie by Wasze dzieci zamieniły się w wirtualne zombie? Zobaczcie koniecznie najnowszy odcinek TOP 5 Silesia Flesz!


-Wypuściłem osiem klas. W naszym liceum włączone było gimnazjum. Wypuściłem 3 klasy gimnazjalne i pięć maturalnych. Dzięki temu, że wypuściłem 8 klas mogę spokojnie patrzeć w przyszłość i zapewnić właściwie warunki do rozwoju uczniom w pierwszych klasach – wyjaśnia Grzegorz Walotek, dyrektor IV LO im. S. Staszica w Sosnowcu.

W tym roku wiele szkół czekają zmiany. W związku z reformą edukacji, która oznaczała likwidację gimnazjów i wydłużenie nauki w szkołach podstawowych do ośmiu lat, o miejsca w liceach i technikach ubiega się podwójna liczba uczniów: Ci kończący ośmioletnią szkołę podstawową i ci z ostatniego rocznika gimnazjum. Szkoły musiały dostosować się do nowych wymagań.

 

-Od 3 lat mówiliśmy o tym, że będzie taka sytuacja. Wiele organów prowadzących przygotowało się na tę sytuację. Tu najlepszym przykładem są Katowice i inne miasta, gdzie przygotowano się na takie sytuacje i adaptowano pomieszczenia do nauki. W wielu miejscach gdzie wygaszane są gimnazja będą miejsca wolne. Z pewnością może również zdarzyć się sytuacja, gdzie może się wydłużyć o jedną godzinę czas nauki w szkolemówi Urszula Bauer, śląski kurator oświaty.

Pod górkę będą mieć nauczyciele. Od nowego roku szkolnego w szkołach ponadpodstawowych mają być realizowane dwie podstawy programowe. Jedna stara, dla absolwentów gimnazjów, i nowa dla uczniów po podstawówce.

Śląskie: Szkoły we wrześniu pękną w szwach? Wkrótce wyniki podwójnej rekrutacji
Śląskie: Szkoły we wrześniu pękną w szwach? Wkrótce wyniki podwójnej rekrutacji

 

-Nauczyciel wchodzący do dwóch różnych pierwszych klas – w przyszłym roku uczy dwóch różnych podstaw. Stąd nie ma mowy o mieszaniu tych roczników. Jest również osobny system elektroniczny dla jednych roczników i dla drugich – mówi Grzegorz Walotek, dyrektor IV LO im. S. Staszica w Sosnowcu..

Wyniki pierwszego etapu rekrutacji w województwie śląskim będą znane 16 lipca. Według śląskiego kuratorium oświaty dla 79 tys. absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów przygotowano ponad 91 tys miejsc w publicznych liceach, technikach i branżowych szkołach I stopnia.

autor: Monika Herman
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close