RegionWiadomość dniaZdrowie

Śląskie szpitale jak przechowalnia! Rodziny oddają tu na starsze osoby na święta!

Lekarze apelują, by nie oddawać bliskich do szpitala na święta. W ostatnich dniach w Piekarskim Centrum Medycznym drastycznie wzrosła liczba przyjęć starszych osób na oddziały.

 

 

Maracana w Katowicach? Cena za stadion jak z kosmosu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Faktycznie, co roku obserwujemy dziwne zwiększenie pilnych przypadków pacjentów, którzy są przywożeni na izbie przyjęć albo wzywane jest pogotowie, aby chorych umieścić w szpitalu. Są to pacjenci starsi, schorowani, chorujący na choroby przewlekłe, u których w tym okresie następuje zaostrzenie chorobymówi Joanna Przybylska – Just, lekarz geriatra w Piekarskim Centrum Medycznym.

Na 20 łózek oddziału geriatrycznego Piekarskiego Centrum Medycznego 18 jest zajętych. W ciągu roku, w okresie poza świętami pacjentów na oddziale jest znacznie mniej.

-Teraz jest w modzie wyjechać na święta. Często też rodzina prosi nas o to, aby ci pacjenci pozostali w tym czasie u nas na oddziale, w szpitalu. Różne są przyczyny, trudno w to wnikać, ale takich przypadków na oddziale mamy coraz więcej – mówi Bernadetta Witkowska pielęgniarka w Piekarskim Centrum Medycznym.

W mediach mówi się, ze to czas rodziny bliskości, a tu osoba najbliższa mama, tata, babcia jak już zrobił to swoje – teraz staje się niepotrzebna, bo może zaburzyć tę atmosferę rodzinną i to jest przykre - mówi Beata Pyka naczelna pielęgniarka w Piekarskim Centrum Medycznym
W mediach mówi się, ze to czas rodziny bliskości, a tu osoba najbliższa mama, tata, babcia jak już zrobił to swoje – teraz staje się niepotrzebna, bo może zaburzyć tę atmosferę rodzinną i to jest przykre – mówi Beata Pyka naczelna pielęgniarka w Piekarskim Centrum Medycznym

Lekarze i pielęgniarki przez kilka chwil muszą zastąpić pacjentom rodzinę. Są i tacy, którzy czekają do końca, że ktoś zabierze ich na święta do domu.

-Najbardziej empatyczna pielęgniarka, najbardziej empatyczny lekarz nie są w stanie zapewnić tej bliskości w święta, która daje rodzina. W mediach mówi się, ze to czas rodziny bliskości, a tu osoba najbliższa mama, tata, babcia jak już zrobił to swoje – teraz staje się niepotrzebna, bo może zaburzyć tę atmosferę rodzinną i to jest przykre – mówi Beata Pyka naczelna pielęgniarka w Piekarskim Centrum Medycznym.

Od wielu lat ta sytuacja w szpitalach się nie zmienia – nie zmienia się również to, że polskie społeczeństwo nadal się starzeje. W 2000 r. grupa osób osiągająca 80 lat liczyła ponad 770 tys. , w ubiegłym roku liczba ta przekroczyła ponad 1,5 mln.

 

autor: Monika Herman

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Podwyżka cen prądu w 2020 roku tylko dla klientów Tauron! Jest decyzja URE

„Dziś sędziowie, jutro ty”. 18 grudnia kilkanaście protestów w całym województwie w obronie sądów!

Lokal z opiekunem i selekcją klientów. Policyjny nalot i koniec jaskini hazardu w Gliwicach

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close