Region

Śląskie: znamy laureatów „Złotych Masek 2021”

„Zły” Leopolda Tyrmanda spektaklem roku 2020. Nagrodę otrzymał także reżyser spektaklu Piotr Ratajczak. Znamy laureatów tegorocznej edycji Nagrody Teatralnej „Złota Maska”.

 

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

W 53. edycji nagrody ocenie poddano 58 spektakli zrealizowanych na terenie województwa śląskiego od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku. Komisja przyznała 33 nominacje i 11 Złotych Masek.

Laureaci nagród teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2020:

Kategoria SPEKTAKL ROKU

„Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

„Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena wg scenariusza i w reżyserii Macieja Podstawnego w Teatrze Nowym w Zabrzu.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

Anna Kadulska za role: Kulwiecówny, Szwecji, Jana Kazimierza w „Potopie” Henryka Sienkiewicza w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Jakuba Roszkowskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz za rolę Luizy w spektaklu „Szczęście” Erica Assousa w reżyserii Andrzeja Dopierały w Teatrze Bez Sceny w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

Andrzej Dopierała za rolę Ignacego (Ojca i Króla) w spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Radosława Rychcika w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH

Lucyna Sypniewska za rolę Matki w spektaklu „Augustus” wg Hermanna Hesse w reżyserii Jacka Popławskiego w Teatrze Lalek „Banialuka” im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ

Mirosława Żak za rolę Konferansjerki w spektaklu „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” Harolda Rome w reżyserii Jacka Mikołajczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ

Adam Myrczek za role: Merynosa i Kudłatego w spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria REŻYSERIA

Piotr Ratajczak za reżyserię spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria SCENOGRAFIA

Marcin Chlanda za scenografię i reżyserię świateł do spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY

Jarosław Staniek za choreografię do spektaklu „Zakonnica w przebraniu” Alana Menkena w reżyserii Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie i spektaklu „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” Harolda Rome w reżyserii Jacka Mikołajczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

Andrei Kureichik za tekst sztuki „Białoruś obrażona”, na podstawie którego Teatr Miejski w Gliwicach zrealizował spektakl internetowy pt. „Białoruś obrażona” w reżyserii i inscenizacji Jerzego Jana Połońskiego.

Uroczystość wręczenia odbyła się na scenie Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Tradycyjnie wręczono również Nagrodę im. Leny Starke – laureatką została tym razem 99-letnia nestorka Teatru Śląskiego, aktorka Zofia Wicińska-Kulesińska. Tegorocznym laureatem Nagrody im. Zbigniewa Grucy został Grzegorz Eckert.

Uroczystość uświetniła wybitna aktorka i wokalistka – Stanisław Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko.

Nagroda ma długą tradycję; od 1967 r. Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media oraz wojewodowie czterech województw – katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie.

Źródło i foto: Slaskie.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Prawie 130 tys. osób z prawem do trzeciej dawki szczepionki. Ile osób już się zaszczepiło?

Kiedy ferie zimowe 2022? Sprawdź kalendarz roku szkolnego 2021/2022

Toaleta szkolna z Zabrza stała się słynna na całą Polskę! Ale nic w tym dziwnego, samo zobaczcie!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close