Słowianie są sexy! Rozmowa z Ewą Kassalą o najnowszej książce „Czas bogini”
Czas Bogini to 9. książka Ewy Kassali. Polska premiera była w sierpniu, we wrześniu – premiera śląska Tym razem autorka opowiada o Słowianach przed czasem chrześcijaństwa, czyli o początkach państwa polskiego. Rozmowa z Ewą Kassalą o nowej powieści i planach.
Co za zmiana! Ze starożytności przeskoczyła pani do Słowian.
Wreszcie jestem bardziej u siebie i bardzo się cieszę, że podjęłam tematykę słowiańską. I z tego, że nie muszę – jak w przypadku poprzednich książek – jeździć i szukać wiedzy gdzieś daleko. To ma swoje plusy, ale ma i minusy…
…Bo wypada wiedzieć więcej o historii swojego kraju?
Bo muszę wiedzieć więcej, chcę wiedzieć więcej, ale i okres historyczny, którym się zajmuję to przestrzeń może nie tyle nie zbadana, ale na temat której jest masa, czasem sprzecznych danych. W czasie pisania okazało się, że opinii na temat Mieszka I i czasów przed Mieszkiem jest tak dużo, i że oceny historyków są sprzeczne.
CZYTAJ TEŻ:
APASZKA MOCY I LITERACKIE SHOW EWY KASSALI. ZDJĘCIA
Zakładałam, że powie pani: danych, dotyczących tego okresu jest mało.
Też tak początkowo myślałam. Nie jest, ale są sprzeczne. My nie wiemy nawet tak podstawowych rzeczy jak to, gdzie ochrzcił się Mieszko – w Poznaniu, Ratyzbonie, na Ostrowie Lednickim? Z czyich rąk przyjął chrzest? Gdzie zamieszkała Dobrawa? Jedni historycy twierdzą, że na pewno na Ostrowie Lednickim, inni – że na pewno w Poznaniu. Te różnice są fascynujące!
Ale też kłopotliwe dla pisarki?
Szczęśliwie ja piszę powieści, a w powieści jest olbrzymia przestrzeń dla wyobraźni (śmiech).
Słowianie, Piastowie – czy to pociągający temat? Są sexy?
Poza „Kleopatrą” w zasadzie nie poruszałam tematyki seksu (śmiech). Epoka piastowska jest wyłącznie seksy. To bardzo poruszające, interesujące czasy. Zachęcają: Wejdź, zobacz, jakie tu są niezwykłe, silne kobiety! To obszar wciąż niezbadany. Którego nie znamy i według mnie to właśnie może pobudzać bardzo wyobraźnię.
Są ludzie, którzy twierdzą, że Słowianki w czasach przedchrześcijańskich to były chodzące dziewice Inni – że wtedy bycie dziewicą to był wstyd. To dwa skrajne podejścia! Czy robiły to, co chciały, czy nie – my tego nie wiemy.
Czy to też będzie cykl powieści?
Tak. Mam podpisaną umowę z wydawnictwem na następne 3-4 lata na szlak słowiański. Teraz więc będę w domu przez najbliższe lata. Ostatni rok spędziłam na Opolszczyźnie i w Wielkopolsce, teraz dojdą do tego Dolny Śląsk i Górny Śląsk. II tom skończy się na śmierci Mieszka I, a Polska miała wówczas mniej więcej taki kształt, jak teraz.
Pani książki cieszą się ogromną popularnością.
Ja nie wiem, czy ten sukces jest duży, ja bym chciała, by był jeszcze większy. Ja chcę trafić pod strzechy! Książki rzeczywiście dobrze się sprzedają. Czytelniczki – bo czytają mnie głównie kobiety, choć panowie też – mówią mi, że lubią je, bo są napisane współczesnym językiem. Bo język jest taki, który rozumieją. Mnie w historycznych książkach dokucza używanie języka, który udaje ten z dawnych czasów. Ja nie chcę udawać.
Śląska premiera książki „Czas bogini”
We wtorek 20 września o godz. 17 w auli WST w Katowicach przy ul. Rolnej 43 – śląska premiera powieści „Czas bogini” Ewy Kassali. W programie literackie, słowiańskie show Ewy Kassali, koncert i przekazanie Apaszki Mocy, niezwykły pokaz mody pt. „Jest w nas siła przodków”, w którym wystąpią liderki i liderzy organizacji pozarządowych z województwa śląskiego.
- „Czas bogini”, Ewa Kassala, wydawnictwo Sonia Draga
- premiera ogólnopolska 24.08. 2022
- premiera śląska 20.09.2022., godz. 17, WST Katowice
O KSIĄŻKACH I NIE TYLKO NA TVS.PL:
W PRACY HARMONIA, W DOMU AKORDEON. ROZMOWA Z MARCINEM WYROSTKIEM
JANUSZ ONUFROWICZ NAPISAŁ OCIEKAJĄCY KRWIĄ KRYMINAŁ
MAGDA STACHULA, SPECJALISTKA DOMESTIC NOIR. ROZMOWA Z AUTORKĄ BESTSELLERÓW
MAGDALENA KOZAKOWSKA I JEJ UWIELBIANY PRZEZ CZYTELNICZKI ROMANS