Śmieci na Śląsku i w Zagłębiu coraz droższe. Miasta chcą uszczelnić system! [WIDEO]
Wyrzucanie śmieci. Może nie zawsze o tym myślimy w takim właśnie kontekście, ale to jedna z droższych czynności, jakie na co dzień wykonujemy.
Co za dzbany! Ludzie kradną wodę z cmentarza w Katowicach! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!
-Mało się nie płaci, na pewno. Ludzie ni sortują to też opłaty są takie jakie są. Ale mnie się wydaje, że jest to suma spora, jeszcze jak jest rodzina wielodzietna to małe pieniążki to nie są – mówi Danuta, mieszkanka Rudy Śląskiej.
Dlatego kolejne miasta zastanawiają się nad uszczelnianiem systemu i zmiany sposobu rozliczania wywozu odpadów. W Sosnowcu chcą odejść od płacenia za śmieci w zależności od liczby osób zamieszkujących w mieszkaniu. O wysokości stawka miałaby świadczyć ilość zużytej wody.
–Gdy kilka miesięcy temu przedstawialiśmy radnym informacje o zmianie stawek, to pojawiły się pytania z ich strony dlaczego będziemy płacić coraz więcej. Z dokumentów i wyliczeń zauważyli, że niestety niewielka, ale jednak część mieszkańców stara się migać od tych opłat. W związku z tym pozostali muszą tą różnice dopłacić. Dlatego też mówiliśmy, że będziemy zastanawiać się nad takim systemem, który sprawi, że takie próby wyłączenia się z niego będą wręcz niemożliwe – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.
Miasto zastrzega, że do końca roku stawki za wywóz odpadów się nie zmienią. Czy po zmianie sposobu rozliczania mieszkańcy zapłacą za wywóz śmieci mniej czy też więcej – tego też w chwili obecnej nie wiadomo. Chociaż liczy się na to, że dzięki zmianom uda się wyhamować wzrost cen. W czerwcu ogłoszony ma zostać przetarg, w wyniku którego wybrana zostanie firma, która przez dwa lata będzie się zajmować wywozem odpadów. Dopiero po rozstrzygnięciu przetargu możliwe będzie podanie konkretnych wyliczeń.
Do podobnych zmian przygotowują się w Rudzie Śląskiej. Chociaż tu warianty dotyczące tego w jaki sposób powinny zmienić się wyliczenia stawki za wywóz śmieci są rożne.
-Będziemy przekonywać radnych do rozwiązania polegającego na obliczaniu opłaty śmieciowej w oparciu o zużycie wody. Wydaje się nam, że to jest najbardziej sprawiedliwy sposób naliczania opłaty śmieciowej. Ale zastanawiamy się nad wariantami jeszcze hybrydowymi, takimi pół na pół. Z jednej strony będzie to uzależnione od zużycia wody a z drugiej strony być może jeszcze od czegoś. Czekamy na specjalistyczne opracowanie, które pozwoli nam przygotować się do rozmowy z radnymi – podkreśla Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.
Dziś na sesji Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii powołana została do życia spółka o nazwie GZM Czysta Energia. Docelowo ma ona odpowiadać za budowę instalacji termicznej przetwarzania odpadów komunalnych. Inicjatorzy i samorządowcy liczą na to, że dzięki spalarni uda się zahamować wzrost cen za wywóz i przetwarzanie odpadów. Na razie nie wiadomo kiedy i gdzie instalacja powstanie – branych pod uwagę jest siedem lokalizacji – w tym także Ruda Śląska.
autor: Sandra Hajduk
Śląskie: Puste klasy, mało dzieci. Niewielkie zainteresowanie otwartymi szkołami [WIDEO]
Kultowy polski głos Google Maps żegna się na YouTube. Zastąpi go automat [WIDEO]
Epidemia koronawirusa: Jak będą wyglądały wakacje? To może być inne all inclusive, jakie znamy