REKLAMA
Kategorie

Śmieci w Gliwicach ostro w górę! Podwyżka o 67% wejdzie w życie! Od kiedy?

To już pewne – stawki za wywóz śmieci w Gliwicach rosną. W porównaniu z poprzednimi latami – zwiększą się o mniej więcej 67%. Dla przykładu w przypadku segregowania odpadów dla lokali mieszkalnych o powierzchni mniejszej lub równej 60 m2 nowa stawka to 1,05 zł za metr. Obecna stawka to 68 groszy. Decyzję podjęli na zdalnej sesji radni – chociaż nie byli jednomyślni. Temat wywołał dyskusję.

 

 

Czy to już druga fala koronawirusa? Znowu testy na kopalniach! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!


-Po prostu nie mamy wyjścia. Ustawodawca tak skonstruował ustawę, że wszelkie opłaty z tym związane czyli odbiór i utylizację, muszą ponieść mieszkańcy i z tego tytułu zdecydowana większość, ja myślę że wszystkie gminy, muszą się do tego dostosować i te ceny zostają podnoszone – mówi Marek Pszonak, przewodniczący Rady Miasta Gliwice.

-Kierownictwo miasta upiera się, wbrew woli wielu mieszkańców, żeby płatność była od metra kwadratowego. Na ten temat debatowaliśmy na sesji w grudniu, jednak nie dopuszczono do konsultacji z mieszkańcami w Gliwic, w których mieszkańcy mogliby się wypowiedzieć – tym bardziej że są inne możliwości – jest na przykład możliwość naliczania opłaty od ilości zużytej wodyzaznacza Łukasz Chmielewski, radny Rady Miasta Gliwice.

Powiązane artykuły
To już pewne – stawki za wywóz śmieci w Gliwicach rosną. W porównaniu z poprzednimi latami – zwiększą się o mniej więcej 67%
To już pewne – stawki za wywóz śmieci w Gliwicach rosną. W porównaniu z poprzednimi latami – zwiększą się o mniej więcej 67%

Za podwyżką zagłosowało 14 radnych, siedmiu było przeciwko podwyżce. W Urzędzie Miasta Gliwice podkreślają, że o zmianie sposobu naliczania opłaty za wywóz odpadów komunalnych mowy nie ma.

-My sobie absolutnie zdajemy sprawę, że to jest system niesprawiedliwy, natomiast żaden nie jest sprawiedliwy. System, w którym pobiera się opłaty od osoby powoduje to, że w praktycznie każdym mieście, w którym go wprowadzono około 20% osób znika. Po prostu mieszkańcy nie deklarują osób, które faktycznie zamieszkują w ich nieruchomościach i te 20% płacą wszyscy pozostali. Gliwice to miasto,w którym mieszka wielu studentów i pracownicy strefy ekonomicznej. Mamy wiele osób, które nie są zameldowane w mieściewyjaśnia Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

A tym samym za te osoby płacili by ci zameldowani. Podwyżka opłat wchodzi w życie 1 października.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

„Śląsk to taka kraina, gdzie chłopcy z kilofami i kiblami latają za węglem” – czyli co dalej z Polską Grupą Górniczą?

Koronawirus: 33 zakażenia na weselu w powiecie pszczyńskim!

Gliwice: Mieszkańcy ratują Wilcze Doły i zlecają własne ekspertyzy! Nie chcą zbiornika retencyjnego [WIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button