Region

Sosnowiec rozdaje budki dla „zjadaczy komarów”. Każdy może odebrać

Jeśli macie dość komarów wokół własnego domu wystarczy, że zgłosicie się do sosnowieckiego urzędu i otrzymacie budkę lęgową dla jerzyków. Te ptaki są prawdziwymi pogromcami komarów. Potrafią zjeść ich nawet 20 tys. dziennie.

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

W ubiegłym roku Sosnowiec rozpoczął akcję „Jerzyki – pomoc w walce z komarami”. Wtedy miasto nieodpłatnie przekazało spółdzielniom i wspólnotom budki lęgowe dla jerzyków. W tym roku akcja powraca ze zdwojoną siłą.

– W 2020 roku przekazaliśmy do wspólnot i spółdzielni 150 domków dla jerzyków. W tym roku mamy aż 400 sztuk pojedynczych budek lęgowych. Zainteresowane wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe już mogą się zgłaszać do Wydziału Gospodarki Komunalnej, przesyłając wniosek mailowo na wsr.ka@um.sosnowiec.pl. Termin upływa 9 kwietnia – informuje UM Sosnowiec.

Podobnie jak w ubiegłym roku, poszukiwane lokalizacje to najlepiej te w bliskiej odległości dużych terenów rekreacyjnych. Budkę lęgową należy umieścić jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra, ale w miejscu, gdzie ptaki mają swobodny dolot, ptakom nie mogą przeszkadzać drzewa czy sztuczne konstrukcje.

– Budki należy wieszać na ścianach wschodnich lub północnych, tak żeby zabezpieczyć je przed nadmiernym nagrzewaniem w czasie letnich upałów, co grozi przegrzaniem i śmiercią piskląt. Należy pamiętać, że jerzyki są ptakami kolonijnymi, więc skrzynki lęgowe powinny wisieć w grupach, blisko siebie. Jesienią budki trzeba zdjąć i zawiesić dopiero pod koniec kwietnia, lub do czasu pojawienia się jerzyków zatykać otwór wlotowy. Co kilka lat budki powinny zostać wyczyszczone ze starego materiału gniazdowego, tak żeby ptaki chętnie je powtórnie zajmowały – wyjaśnia Agnieszka Kowalska, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.

Źródło i foto: UM Sosnowiec

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

KORONAWIRUS: Sytuacja na Śląsku jest krytyczna! Pomóc ma wojsko

Komisja Europejska zgodziła się na miliard złotych pomocy dla Polskiej Grupy Górniczej

Abp Wiktor Skworc zaapelował do księży: postną jałmużnę oddajcie na szpital w Mikołowie

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close