RegionWiadomość dnia

Stalownia w Dąbrowie Górniczej będzie miała nowy system odpylania

ArcelorMittal Poland rozpoczął budowę nowego systemu odpylania w dąbrowskiej stalowni.

Modernizacja systemu odpylania to jeden z projektów ArcelorMittal Poland mających na celu osiągnięcie zgodności z zapisami unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED), która zaczyna obowiązywać w Polsce pod koniec 2018 roku. Obecnie funkcjonujący w stalowni system odpylania składa się z jednego układu odpylającego, który obejmuje większość procesów. Rozpoczynająca się właśnie modernizacja przewiduje dwa układy odpylania: wybudowanie nowej odpylni dla samych trzech konwertorów (to urządzenia, w których powstaje płynna stal), a także modernizację istniejącego układu, który obejmie pozostałe operacje, m.in.: proces odsiarczania surówki żelaza. Dzięki realizacji tych działań moc odpylania zwiększy się trzykrotnie. Koszt projektu przekroczy 100 mln zł, a jego finał przewidziano na drugą połowę 2018 roku.

W zakres projektu wchodzi ponadto instalacja tzw. okapów poddachowych, które zostaną zamontowane na wysokości ok. 40 metrów. Pozwoli to na wyeliminowanie niezorganizowanej emisji pyłowej znad hali konwertorów.

Kilka kluczowych liczb dotyczących projektu:

-32 tys. m2 – tyle wyniesie powierzchnia filtracyjna nowej odpylni. To powierzchnia ponad 4 boisk piłkarskich.
-8100 – tyle worków filtracyjnych zostanie zamontowanych. Ułożone obok siebie miałyby długość około 64 km. To odległość z Dąbrowy Górniczej do Częstochowy.
-10mg/Nm3 – poniżej tej wartości będzie poziom emisji pyłów, co będzie zgodne z konkluzją BAT (najlepszych dostępnych technik)

– Kwestie związane z ograniczaniem oddziaływania naszych procesów na otoczenie traktujemy z najwyższą powagą. Cieszę się, że w obecności naszych kluczowych interesariuszy rozpoczynamy modernizację systemu odpylania dąbrowskiej stalowni, co pozwoli nam nie tylko dotrzymać limitów wynikających z przepisów unijnych, ale i spełnić oczekiwania mieszkańców Dąbrowy Górniczej w zakresie zmniejszania naszego oddziaływania na środowisko – powiedział Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland.

Obecny na spotkaniu wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak powiedział: -Cieszę się, że zapowiadana od lat inwestycja wreszcie staje się faktem. Wierzę, że uruchomienie zupełnie nowego sytemu odpylania stalowni zdecydowanie przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście, a efekty jego działania odczują przede wszystkim mieszkańcy Dąbrowy Górniczej.

System odpylania stalowni to jedna z inwestycji środowiskowych, jakie obecnie realizowane są na terenie dąbrowskiej huty ArcelorMittal Poland. Jednocześnie modernizowane są systemy odpylania dwóch taśm spiekalniczych (nr 1 i 3). Elektrociepłownia TAMEH (wspólne przedsięwzięcie ArcelorMittal i firmy TAURON) również realizuje duży projekt środowiskowy – budowę instalacji odsiarczania i  odazotowania spalin. Wartość wszystkich tych przedsięwzięć przekracza 700 mln zł.(źr:informacja prasowa)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Stalownia w Dąbrowie Górniczej będzie miała nowy system odpylania”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close