KrajRegion

Strajk nauczycieli 2019: co zrobić z dzieckiem w przypadku strajku nauczycieli?

W poniedziałek, 8 kwietnia rozpocznie się strajk nauczycieli, w którym wezmą udział pracownicy szkół, przedszkoli i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Oznacza to, że rodzice tysięcy dzieci będą musieli zmierzyć się z problemem zapewnienia dla nich opieki. Niektóre placówki oświatowe sugerują rodzicom skorzystanie w tym czasie z zasiłku opiekuńczego.

 

 

Były prezydent traci mandat, bo ma pianino? I co jest w poradniku „Jak przeżyć na SOR?” Sprawdźcie w TOP 5 SILESIA FLESZ!

 

Prawo do zasiłku opiekuńczego mają rodzice ubezpieczeni w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe. Zasiłek opiekuńczy obejmuje opiekę nad zdrowym dzieckiem do lat 8 w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego.

Ważne jest to, że musi być to nieprzewidziane zamknięcie, czyli rodzic ma prawo dowiedzieć się o nim do siedmiu dni.  Jak załatwić zasiłek opiekuńczy? Rodzice muszą złożyć kilka dokumentów u pracodawcy i w ZUS, jeżeli zasiłek opiekuńczy wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, trzeba złożyć wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

Ustawa uprawnia do skorzystania z zasiłku opiekuńczego w stosunku do dzieci własnych lub dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, a także dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie.

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close