Artykuł SponsorowanyZdrowie

Światło niebieskie a sen – czyli jak sztuczne oświetlenie rujnuje twój rytm dobowy

Negatywny wpływ światła niebieskiego na zdrowie to realny problem, potwierdzony badaniami naukowymi. W poniższym artykule przybliżamy, jak ekspozycja na działanie niebieskiego światła wpływa na rytm dobowy i jakość snu. Zapraszamy do lektury!

Czym jest niebieskie światło i jakie są jego źródła?

Niebieskie światło jest rodzajem światła widzialnego o wysokiej energii. Emitowane jest naturalnie przez słońce, jednak współcześnie jesteśmy narażeni na jego działanie również z wielu innych źródeł – energooszczędnego oświetlenia, urządzeń cyfrowych i wyświetlaczy smartfonów, monitorów LCD/LED, tabletów, laptopów i komputerów.

Jak niebieskie światło wpływa na nasze zdrowie? Raport ANSES

Francuska Agencja Żywności, Środowiska oraz BHP (ANSES) w 2019 opublikowała raport, będący wynikiem 4 lat badań i prac nad zagadnieniem wpływu niebieskiego światła na zdrowie człowieka. Z raportu można wyciągnąć następujące wnioski:

  • niebieskie światło a sen – długotrwała ekspozycja na niebieskie światło zaburza rytm dobowy, jakość i ilość snu,
  • długotrwała ekspozycja na niebieskie światło jest toksyczna dla organizmu,
  • zbyt duże ilości światła niebieskiego mogą powodować chroniczną aktywację układu sympatycznego „walcz i uciekaj”,
  • zakłócenie rytmu dobowego, wywołane niebieskim światłem, może wywoływać inne skutki zdrowotne, m.in. zaburzenia metaboliczne czy choroby sercowo-naczyniowe, a także zwiększać ryzyko raka (szczególnie piersi) oraz wpływać negatywnie na zdrowie psychiczne.

Jak widać, nadmiar niebieskiego światła odbija się negatywnie na naszym zdrowiu, a szczególnie niebezpieczne są wywołane przez niego zaburzenia rytmu dobowego.

Wpływ niebieskiego światła na rytm dobowy

Jak dowodzą badania, ekspozycja na niebieskie światło w godzinach wieczornych wpływa negatywnie na zegar biologiczny i rytm dobowy. W jaki sposób? Ekspozycja na niebieskie światło wieczorem i w nocy zaburza produkcję melatoniny – hormonu snu, niezbędnego do prawidłowej synchronizacji wszystkich funkcji biologicznych z rytmem dnia i nocy.

Kto powinien szczególnie uważać na niebieskie światło? Do grup zwiększonego ryzyka, dla których jest ono najbardziej szkodliwe, zalicza się:

  • osoby pracujące przed komputerem,
  • niemowlęta i małe dzieci,
  • nastolatków i młodych dorosłych (soczewka chroniąca siatkówkę rozwija się do 20. roku życia)
  • kobiety w ciąży (melatonina matki przenika do płodu – a upośledzenie w jej dostarczaniu z matki do płodu może negatywnie wpływać na rozwój dziecka),
  • osoby pracujące na nocne zmiany,
  • osoby z chorobami oczu,
  • osoby cierpiące na zaburzenia snu,
  • osoby cierpiące na migreny.

Jak chronić się przed niebieskim światłem?

Skoro niebieskie światło jest dla nas tak szkodliwe – a jednocześnie występuje praktycznie na każdym kroku – to czy można skutecznie się przed nim uchronić? Jest na to kilka sposobów – na rynku znaleźć można filtry na komputer (Iris, F.lux) i telefon (Twilight na Androida lub Night Shift na iOS) jednak nie są to rozwiązania doskonałe – nie zabezpieczają nas przed niebieskim światłem z żarówek, podświetlenia sprzętów czy niewielkich diod LED.

Optymalnym rozwiązaniem są okulary z filtrem światła niebieskiego, oferowane m.in. przez markę EyeShield. Zabezpieczają one przed niebieskim światłem z każdego źródła – zarówno z ekranów, jak i z żarówek czy diod. Efekty prozdrowotne korzystania z okularów blokujących światło niebieskie są bardzo szybko odczuwalne. Należy podkreślić, że EyeShield, jako jedyna firma w Polsce, stworzyła również okulary korekcyjne blokujące światło niebieskie. To rozwiązanie, którego skuteczność potwierdzają badania – warto więc zacząć je stosować, szczególnie, jeśli jesteś stale narażony na niebieskie światło.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button