Kategorie

Świętochłowice: Nowe EMOstrefa – miejsce do kangurowania noworodków

Prezydent Świętochłowic otworzył EMOstrefę  – specjalne miejsce do kangurowania noworodków w szpitalu przy ul. Chorzowskiej w Świętochłowicach, w ramach programu „Blisko z Tobą chcę być”.

 

Sosnowiec czeka na uchodźców? Konsulat w Katowicach już jest! Zobaczcie go w TOP 5 SILESIA FLESZ

Nowa EMOstrefa w ramach programu „Blisko z Tobą chcę być”

W szpitalu przy ul. Chorzowskiej w Świętochłowicach, w ramach programu „Blisko z Tobą chcę być”, otwarta została EMOstrefa. Miejsce to powstało na nowym oddziale położniczym, który lada chwila zostanie otwarty i będzie wyposażony m.in. w specjalny fotel do leczniczego przytulania, czyli kangurowania metodą „skóra do skóry” zaraz po narodzinach. To strefa, w której rodzice będą mogli kangurować noworodki i tym samym budować bliskość z dzieckiem od pierwszego dnia jego życia, zarówno po porodach siłami natury, jak i tych zakończonych cesarskim cięciem. W tym drugim przypadku okazję do nawiązania więzi z dzieckiem przez kangurowanie będą mieli szczególnie tatusiowie.

Świętochłowice są najgęściej zaludnionym miastem w województwie śląskim i należą do najgęściej zaludnionych miejscowości w Europie. W Zespole Opieki Zdrowotnej na świat przychodzi wiele dzieci zarówno podczas naturalnych porodów jak i tych bardziej skomplikowanych. W szpitalu funkcjonuje również oddział neonatologiczny, w którym przebywają m.in. wcześniaki. Dlatego organizatorzy programu EMOstrefy zdecydowali, że kolejna – 44. EMOstrefa – będzie właśnie w świętochłowickim szpitalu.

Powiązane artykuły

Bardzo cieszymy się, że kolejna EMOstrefa powstała właśnie w świętochłowickim szpitalu. Z własnego i małżonki doświadczenia wiem jak ważne jest komfortowe i przytulne miejsce w szpitalu, możliwość przytulania dziecka zaraz po urodzeniu i pozytywna atmosfera z tym związana. Oddział jest naprawdę bardzo dobrze wyposażony, a sale robią wrażenie i z pewnością będą służyły przyszłym rodzicom, a dzięki dodatkowym udogodnieniom placówka będzie konkurencja wśród innych co jest ogromną zaletą i wypada być tylko dumnym. – powiedział Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice.

Specjalistyczne przytulanie

Kangurowanie to sposób przytulania noworodka metodą „skóra do skóry”. Oznacza to, że dziecko przytula się do nagiej klatki piersiowej matki lub ojca. Dzięki temu słyszy bicie serca rodzica, jest delikatnie kołysane, czuje ruchy klatki piersiowej i ogrzewane jest ciepłem ciała. Noworodek, nawet ten urodzony w terminie, jest niedojrzały i całkowicie zależny od innych. Nie potrafi się sam ogrzać, pożywić, schronić przed niebezpieczeństwem.  Dlatego właśnie szukamy naturalnego miejsca, w którym możemy poczuć się bezpiecznie – są nim ramiona, zapach, dźwięki pochodzące od mamy lub taty.

Takie specjalistyczne przytulanie, czy to w szpitalu czy w domu, powinno trwać przynajmniej 1,5 godziny. Najlepiej dłużej, a także być powtarzane kilkukrotnie w ciągu dnia czy nocy. Jest to wystarczająca ilość czasu, aby w ciałach i umysłach dorosłych i dzieci zaczęły zachodzić pozytywne zmiany. Niezwykle istotne jest, aby tego ważnego dla rodzica i dziecka czasu nikt nie przerywał. Jego uwaga powinna skupiać się tylko na dziecku. Dlatego w Polsce o komfort rodziców dba program marki EMOTOPIC „Blisko z Tobą chcę być”. Jego celem jest promowanie rodzicielstwa bliskości, poprzez tworzenie specjalnych EMOstref, na oddziałach szpitalnych, wyposażonych w komfortowe fotele, w których rodzice mogą kangurować swoje dzieci i budować z nimi mocne więzi. – mówi Anna Hekkelstrand, koordynatorka programu.

Co ciekawe metoda kangurowania powstała właściwie przypadkowo

Za jej twórcę uważa się dr. Edgara Reya Sanabrię. Ten w szpitalu w Bogocie z powodu braku personelu i odpowiedniego sprzętu medycznego polecił, aby matki przytulały noworodki. Głównie w celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. W efekcie umieralność dzieci spadła o połowę, co dało początek badaniom dr. Reya nad tą metodą. Dzięki jego publikacjom na ten temat metodę kangurowania upowszechniono na całym świecie.
Bliskość, która leczy!

Badania pokazują, że dla rodziców wcześniaków, oprócz pomocy personelu, niezwykle istotne jest również ich osobiste zaangażowanie w opiekę nad wcześniakiem w doświadczeniu tego trudnego startu w rodzicielstwie . A opieka rodzica nad dzieckiem, które urodziło się przedwcześnie jest jednym z najważniejszych elementów leczenia tych malutkich pacjentów.

 

Kangurowanie – pierwszy kontakt cielesny rodzica z dzieckiem to bardzo ważna procedura

Powinna być osiągalna dla każdego rodzica i wcześniaka. Zapewnia dziecku ogrzewanie, którego potrzebuje, a badania sugerują, że bywa nawet lepsze niż pobyt w inkubatorze. Dziecko zyskuje poczucie bezpieczeństwa, a przytulanie łagodzi stres poporodowy, utrzymuje regularne bicie serca u dziecka. Dzięki temu zwiększa się ilość tlenu we krwi, poprawia jego parametry życiowe, ogranicza występowanie zaburzeń oddychania oraz ryzyka infekcji. Sprawia, że dzieci śpią spokojniej i dłużej, a także zmniejsza się liczba i długość epizodów płaczu i niepokoju oraz poziom kortyzolu u dziecka i matki. Dziecko podczas takiego kontaktu kolonizuje się florą bakteryjną skóry mamy lub taty.

Kangurowanie to bezpieczna i efektywna interwencja medyczna, oraz naturalne i bardzo potrzebne dziecku i rodzicom doświadczenie. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że fotele do kangurowania są niezbędne, dlatego cieszymy się, że możemy otworzyć kolejną, bo już 44., EMOstrefę właśnie w świętochłowickim szpitalu! Mamy nadzieję, że Tatusiowie również skorzystają z naszej strefy i będą mogli budować bliskość z dziećmi od pierwszych chwil po narodzeniu. – dodaje Anna Hekkelstrand.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Świętochłowice: Nawet 10 lat więzienia za 50 kostek masła

(źródło: swiony.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button