KrajRegion

Świętochłowice: Obchody 100 rocznicy wybuchu I powstania śląskiego

Świętochłowice: Dokładnie w 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego w nocy z 16/17 sierpnia 2019 r. odwiedź miejsca, w których to wydarzenie się odbyło. Poznaj szczegóły obchodów!

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szok i niedowierzanie! Ludzie walczą ze szczurami o ubikację! Zobaczcie w TOP 5 Silesia Flesz!

Trochę historii

Od początku 1919 roku przez Górny Śląsk przetaczała się fala strajków. Jednak do największej tragedii doszło w kopalni ,,Mysłowice”. 15 sierpnia 1919 roku przed bramą kopalni zgromadziło się około trzech tysięcy górników wraz z rodzinami, żądając wypłaty zaległych wynagrodzeń. Wtedy Niemcy otworzyli ogień, zabijając siedmiu górników, jak również dwie kobiety oraz trzynastoletniego chłopca. Wiadomość o masakrze zbulwersowała i zradykalizowała nastroje społeczne. Po zatrzymaniu m.in. J. Grzegorzka z dokumentami Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, grupa uchodźców w Piotrowicach k. Karwiny z Maksymilianem Iksalem na czele, podjęła decyzję o wybuchu powstania 17 sierpnia 1919 roku o godz. 2.00. Powstańcy przekroczyli Olzę, zaatakowali Gołkowice oraz dworzec kolejowy w Godowie.

Oddział Powstańców sformowany z uchodźców śląskich w obozie w Piotrowicach, pod dowództwem Jana Wyglendy i Mikołaja Witczaka, stoczył pod wsią Godów zwycięską potyczkę z Grenzschutzem. W nocy przybyła od strony Strumienia pierwsza grupa Powstańców Śląskich pod dowództwem Jana Wyglendy i zaatakowała wzgórze w pobliżu stacji kolejowej, które zajmowały oddziały niemieckie. Natomiast druga grupa pod dowództwem Mikołaja Witczaka rozpoczęła ostrzał z broni ręcznej, a trzecia wysadziła most linii kolejowej od strony Rybnika. Ponadto zdobyto ciężki karabin maszynowy i około 70 karabinów powtarzalnych. W walce zginęło 46 Niemców i 6 Powstańców (Franciszek Burdzik, Adam Dudzik, Karol Wodecki i Józef Zielecki z Godowa, Wilhelm Kirszuk i Stanisław Szarlej z Rydułtów). Powstańcy wzięli do niewoli por. Petersa i 9 żołnierzy Grenschutzu.  Głównym celem bitwy było otwarcie drogi ze Śląska Cieszyńskiego na północ w kierunku Wodzisławia Śląskiego.

Walki powstańcze w krótkim czasie objęły powiaty pszczyński, jak również rybnicki i katowicki oraz te, w których był spory odsetek ludności polskojęzycznej. Po początkowych sukcesach oddziałów powstańczych, niemiecki Grenzschutz sprowadził posiłki. Powstańcy dysponujący bronią ręczną nie byli w stanie przeciwstawić się broni maszynowej, artylerii, samochodom opancerzonym i pociągom pancernym. 24 sierpnia 1919 roku ze względu na beznadziejnie położenie oddziałów powstańczych oraz wzrastające represje ze strony władz niemieckich Zgrzebniok wydał rozkaz zaprzestania walk.

 

Świętochłowice: Obchody wybuchu I powstania śląskiego

16 sierpnia 2019 r. Dom Kultury Piotrowice k. Karwiny, Czechy

  • godz. 18.00 – panel dyskusyjny „I Powstanie Śląskie w sztukach wizualnych, filmie i muzyce”, następnie prezentacja wystawy „Śląsk – droga do Niepodległej”
  • godz. 19.30 – odsłonięcie tablicy upamiętniającej wybuch I Powstania Śląskiego
  • godz. 20.00 – koncert „O mój Śląsku!” dedykowany 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny oraz Zespołu SBB
  • ok. godz. 22.30 – „W drodze ku wolności” – nocny rajd upamiętniający 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego; start z boiska sportowego INTER w Piotrowicach k. Karwiny

Wydarzenie objął honorowym patronatem Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice. Ponadto wydarzenie sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

 

17 sierpnia 2019 r. Godów, ul. Dworcowa

  • od godz. 18.30 – mobilizacja powstańcza przy ognisku, jak również prezentacja wystawy „Śląsk – droga do Niepodległej”
  • godz. 19.00 – rekonstrukcja bitwy o Golgotę Godowską (jedna z pierwszych bitew I Powstania Śląskiego), a następnie złożenie kwiatów pod odrestaurowanym Pomnikiem Powstańców Śląskich
  • godz. 20.00 – multimedialny spektakl muzyczny w wykonaniu Zespołu Fanga, Grzegorza Płonki oraz Józefa Skrzeka

Wydarzenie objął honorowym patronatem Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice. Ponadto wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Obchody 100 rocznicy wybuchu I powstania śląskiego w Świętochłowicach

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Świętochłowice: Mistrzostwa Świata w speedrowerze już 26-28 lipca

(źródło: swiony.pl)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close