Szare mydło – czym może Cię zaskoczyć ten kultowy produkt?
Z pewnością nie raz słyszałaś o szarym mydle. Ten uniwersalny kosmetyk był używany przez nasze mamy i babcie przede wszystkim do mycia ciała i twarzy, ale miał również wiele innych zastosowań. Z powodu spopularyzowania rożnych zapachowych kostek na długi czas stracił on na znaczeniu, jednak obecnie znów zaczyna być doceniany ze względu na wiele korzystnych właściwości pielęgnacyjnych.
Czym jest szare mydło?
Jeszcze w połowie ubiegłego wieku nazwa „szare mydło” nie kojarzyła się najlepiej. Była synonimem gorszej jakości, produktem tanim i łatwo dostępnym, a jednocześnie szybko się zużywającym, nieekonomicznym, o trudnym do określenia kolorze. Zmiany związane ze standardami produkcji kosmetyków i świadomością społeczną, przede wszystkim odejście od surowców pochodzenia zwierzęcego na rzecz roślinnych komponentów, spowodowały jednak, że nazwa „szare mydło” zyskała zupełnie nowe znaczenie. Obecnie do tej kategorii zalicza się dwa rodzaje mydeł:
- mydło potasowe – zrobione z soli potasowych kwasów tłuszczowych. Ma ono lekko mazistą, miękką konsystencję. Nie zawiera sztucznych barwinków i substancji zapachowych, a zamiast tego charakteryzuje się naturalnym, delikatnym aromatem.
- mydło sodowe – jest białe i nieco twardsze. Charakteryzuje się większą trwałością i wydajnością niż jego tradycyjny odpowiednik, jednak nadal jest pozbawione chemicznych kompozycji zapachowych i barwników.
Największe zalety szarego mydła
Szare mydło jest hipoalergiczne, co oznacza, że w jego składzie znajduje się mniej substancji uczulających niż w kolorowych produktach o mocnym zapachu. Jest ono również antybakteryjne, dzięki czemu nie wpływa na pracę gospodarki hormonalnej organizmu, ani nie narusza korzystnej flory bakteryjnej znajdującej się na skórze. Kosmetyk ten posiada również właściwości łagodzące, kojące i regenerujące, dlatego przyspiesza gojenie się ran i likwiduje stany zapalne. Mydła potasowe i sodowe z powodzeniem mogą być stosowane zarówno do mycia ciała, jak i pielęgnacji włosów, ponieważ otwierają ich łuski, a tym samym wzmacniają działanie stosowanych na co dzień szamponów i odżywek.
Znane i nietypowe zastosowania szarego mydła
Szare mydło używane jest przede wszystkim w kosmetyce, jednak od pewnego czasu zyskuje ono coraz więcej ciekawych zastosowań w codziennym życiu. Do najważniejszych należą:
- mycie twarzy, zwłaszcza cery tłustej;
- baza do domowych maseczek i peelingów;
- zwalczanie trądziku, wspomaganie jego leczenia i zapobieganie powstawaniu nowych ognisk;
- środek do higieny intymnej ze względu na działanie przeciwgrzybicznie;
- pranie ręczne i w pralce – szczególnie polecane osobom mającym alergie na różne substancje obecne w proszkach oraz płynach;
- domowy odplamiacz – wystarczy namoczyć brudną odzież w wodzie z szarym mydłem lub nanieść je bezpośrednio na plamę;
- środek ochrony roślin – roztwór mydła z wodą świetnie nadaje się do opryskiwania roślin zaatakowanych na przykład przez mszyce;
- preparat do czyszczenia drewna.
Bogactwo zastosowań szarego mydła i jego liczne właściwości pielęgnacyjne sprawiają, że zyskuje ono uznanie nie tylko wśród miłośniczek naturalnej pielęgnacji. Ty także możesz przekonać się o jego dobroczynnym działaniu, wybierając z drogerii internetowej Makeup produkt najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb.
Artykuł sponsorowany
źródło: materiał partnera