Szkoła najbardziej przyjazna LGBTQ+ jest w województwie śląskim. To placówka z Dąbrowy Górniczej
Szkoła z województwa śląskiego wyprzedziła w rankingu te z największych miast Polski. Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie- Górniczej z pierwszym miejscem na Mapie Równości, został najbardziej tolerancyjną placówką ponadgimnazjalną w kraju.
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
-Nie robimy nic nadzwyczajnego. Po prostu tworzymy przyjazne warunki do rozwoju młodym artystom. W sprzyjających warunkach, w sprzyjającym miejscu, jakim jest Dąbrowa miasto, jakim jest szkoła Plastyk młodzi ludzie mogą się rozwijać, są podmiotem w tej szkole. Uczymy ich o tym, że szacunek do drugiego człowieka jest najwyższą wartością. Otwartości, tolerancji, empatii uczymy w rozmowach, w kontaktach, w budowaniu relacji – mówi Ewelina Piasecka – Woźniczka, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej.
W ogólnopolskim rankingu wzięło udział ponad dwieście szkół, z czego do ścisłej kwalifikacji dostało się dziesięć. I to one właśnie zostały umieszczone na oficjalnej Mapie Równości.
-Ranking, w którym kryteriami było bezpieczeństwo, była otwartość i tolerancja dla społeczności LGBTQ+. Pytania ankietowe dotyczyły między innymi. obecności osób LGBT+, między innymi poszanowania ze strony grona pedagogicznego, ze strony rówieśników i rówieśniczek, ze strony postawy samej szkoły- mówi Dominik Kuc, pomysłodawca Mapy Równości.
Dziś na ręce dyrektora szkoły aktywista i działacz na rzecz praw człowieka Dominik Kuc osobiście złożył Dyplom Równości.
-To najlepszy dowód na to, że w Dąbrowie Górniczej wszystkie dzieci i młodzież mogą się czuć bezpiecznie. Oczywiście będziemy czynić wszystkie starania, żeby taki klimat i takie warunki były utrzymane. Te warunki i ten klimat to jest zasługa pracy i nauczycieli, pedagogów, dyrekcji szkół. Ale też samej młodzieży, która wychowywana i mająca postawę właśnie szacunku, tolerancji i wychowana w empatii to jest dla nas bardzo duża nadzieja na przyszłość – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.
O prawach osób społeczności LGBTQ+ mówi się coraz więcej. Sam fakt, że powstają kampanie społeczne czy chociażby tego typy rankingi świadczy o tym, że zaczynamy otwierać się na różnorodność.
-Szkoła musi być bezpieczna. Ale nie może być szkoła bezpieczna, jeśli nie jest to szkoła przyjazna dla części osób. Dlatego cieszymy się, że powstaje ten ranking i że tą świadomość zwiększamy – mówi Grzegorz Wiończyk, Stowarzyszenie Tęczówka.
Z ogólnopolskich badań wynika, że aż 90% uczniów i uczennic wie o przynajmniej jednej osobie LGBTQ+ w swojej szkole. Mapa równości powstała po to, by uświadamiać, że system edukacji powinien promować różnorodność.
autorka: Fatima Orlińska
Paulo Sousa po meczu Polska-Słowacja: Jest jeszcze 6 punktów do zdobycia
Śląska Karta Usług Publicznych przejdzie metamorfozę. Zamiast karty – aplikacja
Zostań celnikiem! Krajowa Administracja Skarbowa szuka pracowników na Śląsku