RegionWiadomość dnia

Tak będzie wyglądać Dolina 5 Stawów w Katowicach [WIZUALIZACJE]

Warta około 50 milionów złotych rewitalizacja Doliny 5 Stawów będzie największym zielonym projektem we współczesnej historii Katowic. Stawy Morawa i Borki zyskają połączenie wodne, a nad brzegiem pierwszego z nich powstanie nowa stanica żeglarska, co umożliwi uprawianie sportów wodnych na 47 ha powierzchni.

 

 

TOP 5 SILESIA FLESZ: Prohibicja w Katowicach i czy to UFO rozwaliło Rudę Śląską?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

W ramach rewitalizacji zostanie zachowany zielony charakter obszaru, a powstaną m.in.: drogi rowerowe, kąpieliska wraz z zapleczem, 500-metrowa promenada, kręgi grillowe czy łąka kwietna

Dolina 5 Stawów jest dziś zaniedbana. Ma jednak olbrzymi potencjał, by stać się miejscem na miarę cieszącej się wielką popularnością Doliny Trzech Stawów. Dlatego w zeszłym roku zobowiązałem się, że kompleksowo zrewitalizujemy to miejsce. Całkowicie zgadzam się z mieszkańcami, którzy uznali, że obszar pięciu stawów wymaga dużej interwencji, wysprzątania, uporządkowania, stworzenia dróg rowerowych, miejsc parkingowych. Zdecydowana większość katowiczan uznała, że stawy w przyszłości powinny mieć funkcję wypoczynkową, rekreacyjno-sportową i ekologiczną. I tak też się staniemówi prezydent Marcin Krupa.

Tak będzie wyglądać Dolina 5 Stawów w Katowicach [WIZUALIZACJE]. Fot. Amaya Architekci
Tak będzie wyglądać Dolina 5 Stawów w Katowicach [WIZUALIZACJE]. Fot. Amaya Architekci
W koncepcji architektoniczno-urbanistycznej w sposób szczegółowy przedstawione zostały informacje dotyczące tego, jak zmieni się Dolina 5 Stawów. Ma ona umożliwiać rodzinny, aktywny wypoczynek – z zachowaniem jej zielonego charakteru. Zgodnie z koncepcją przy stawie Borki powstaną dwie plaże rekreacyjne i molo prowadzące do wyspy w zachodniej części stawu. W strefie przybrzeżnej powstaną m.in. toalety, przebieralnie, natryski, boisko do siatkówki plażowej czy krąg grillowy. W strefie wypoczynku powstanie monitoring, nowe oświetlenie, zostaną zamontowane ławki, kosze na śmieci. Staw zostanie wyczyszczony z szuwarów.

Największe zmiany będą dotyczyć stawu Morawa wraz z nadbrzeżem. Morawa zostanie połączona z Borkami kanałem, który znacząco zwiększy możliwości w zakresie rekreacyjnego korzystania z kajaków i łódek. Na północnym brzegu Morawy powstanie plaża rekreacyjna, boisko do siatkówki plażowej, toalety, przebieralnie i natryski. Wzdłuż całego wschodniego brzegu, a więc równolegle do torów tramwajowych, powstanie drewniana promenada spacerowa, która połączy północną część stawu z południową. Na południowym brzegu – tj. przy stanicy harcerskiej, powstanie kolejna plaża z pełnym zapleczem. Przewidziano również w tym obszarze miejsce na punkt gastronomiczny. Na północno-zachodnim brzegu Morawy powstanie krąg grillowy oraz miejsce do przeprowadzania lekcji w terenie.

Tak będzie wyglądać Dolina 5 Stawów w Katowicach [WIZUALIZACJE]. Fot. Amaya Architekci
Tak będzie wyglądać Dolina 5 Stawów w Katowicach [WIZUALIZACJE]. Fot. Amaya Architekci
Udogodnienia dla rowerzystów i kajakarzy

Dolina 5 Stawów będzie przyjazna dla rowerzystów. Cały obszar zostanie połączony nowymi drogami rowerowymi, wraz z kilkunastoma wiatami rowerowymi i punktami wypoczynkowymi. Drogi rowerowe zostaną połączone z tymi już istniejącymi – wzdłuż ul. Sosnowieckiej w Katowicach oraz po stronie Sosnowca – z drogą rowerową okalającą Stawiki – co pozwoli włączyć się w Szlak Rowerowy Dawnego Pogranicza. Dodatkowo na całym obszarze powstaną również parkingi, m.in. przy zachodniej stronie stawu Borki oraz przy torach kolejowych pomiędzy Morawą a Hubertusami.

Dużą zmianą oczekiwaną, szczególnie przez amatorów sportów wodnych, będzie kompleksowa przebudowa stanicy żeglarskiej na południowym brzegu Morawy. Tę inwestycję zrealizujemy szybciej niż rewitalizację całego obszaru stawów. Aktualnie zlecono opracowanie dokumentacji projektowej, która ma być gotowa w II kwartale przyszłego rokupodkreśla wiceprezydent Waldemar Bojarun.

Jak wygląda harmonogram dalszych działań? Kolejnym krokiem jest ogłoszenie w I kwartale przyszłego roku przetargu na projekt. Po powstaniu projektu będzie możliwy wybór wykonawcy prac w terenie, które zgodnie z harmonogramem powinny się rozpocząć w II kwartale 2021 roku. Ze względu na duży zasięg terytorialny inwestycji, prace będą realizowane w etapach, tak by mieszkańcy możliwie szybko mogli zacząć korzystać z kolejnych zrewitalizowanych przestrzeni.

Źródło: Katowice.eu, wizualizacje: Amaya Architekci

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Cyber Monday 2019, czyli kolejna wielka szansa dla łowców obniżek

Zwłoki 10-latka w hostelu. Zatrzymano matkę chłopca

Karminadle, francki i kreple – Biedronka z nową ofertą dla Ślązaków

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Tak będzie wyglądać Dolina 5 Stawów w Katowicach [WIZUALIZACJE]”

  1. Katowice miasto ogrodów 🙂 – wycina się drzewa , wszędzie buduje się apartamenty betoniaki dla cinkciarzy pod wynajem .Miasto całkowicie zablokowane korki korki . Autostrada przecina miasto na pół .Powietrze katastrofa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close