KrajRegion

Tarcza dla samorządów, czyli rząd sypnął kasą na inwestycje. Śląskie dostało ponad 500 mln

Ponad 530 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ma trafić do województwa śląskiego. Miasta i gminy mają skorzystać z dodatkowego wsparcia finansowego podczas trwania pandemii w ramach tarczy dla samorządów.

 

 

Kto zdarł skórę z psa w Mysłowicach? Szukamy sprawcy razem z policją! TOP 5 Silesia Flesz

– W ramach tego funduszu inwestycji lokalnych w kilka miesięcy zaangażowaliśmy i jeszcze w najbliższym czasie będziemy angażować łącznie blisko 12 miliardów czy ponad 12 miliardów złotych- wyjaśnia premier Mateusz Morawiecki

Marszałek województwa śląskiego poinformował dzisiaj w jaki sposób zostaną rozdysponowane pieniądze przyznane naszemu regionowi.

-Mnie to osobiście bardzo cieszy, w tym pierwszym rozdaniu ponad 226 milionów złotych na szeroko pojęte drogi, wsparcie dla szkół, termomodernizację i przebudowy. 130 milionów, kolejne 20 milionów na hale sportowe, mnóstwo większych bądź mniejszych inwestycji rozrzuconych po całym województwie na kwotę ponad 130 milionów złotych- mówi Jakub Chełstowski marszałek województwa śląskiego.

Jednym z miast, które otrzymało stosunkowo wysoką kwotę – 28 milionów złotych są Świętochłowice. Ruda Śląska otrzyma ponad 19 milionów. Rybnik, który wnioskował o 228 milionów złotych, otrzymał tylko 10.

-Miasto Świętochłowice otrzymało 28 milionów złotych i to jest rekordowa dla miasta Świętochłowice kwota, która będzie zaangażowana w ciągu najbliższych dwóch lat na inwestycje. Chcemy zrealizować 7 projektów – mówi Daniel Beger prezydent miasta Świętochłowice.

Jak podkreśla marszałek te pieniądze są bardzo ważne dla naszego województwa
-…. wykonanie budżetu województwa będzie rekordowe w historii za rok 2020. Oczywiście te pieniądze są bardzo ważne, ale one też górują wartość dodaną. Samorząd regionalny otrzymał 20 milionów, de facto inwestycja ta w przyszłym roku będzie, a więc to jest kolejne 20 milionów na drogi wojewódzkie, które możemy zagospodarować bo tych potrzeb jest oczywiście bardzo dużomówi Jakub Chełstowski marszałek województwa śląskiego.

 

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia zostanie przeznaczone na m.in. projekty infrastrukturalne, edukacyjne, cyfryzację.

Program Funduszu Inwestycji Lokalnych to 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia w całym kraju. Rząd oczekuje, że faza odbicia gospodarczego po COVID-19 nastąpi już w drugim kwartale przyszłego roku

 

autor: Monika Taranczewska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

180 tysięcy szczepień przeciwko koronawirusowi tygodniowo. Tylko czy będzie tylu chętnych?

Bytom: Przekopali 4 tysiące ton gruzu i cegieł, by światło dzienne ujrzał piękny pałac!

Bielsko-Biała: Protestują bo nie chcą podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close