RegionWiadomość dnia

Tarnowskie Góry mają swoją MAPĘ SMOGU. Powstała po badania Eko Patrolu z GIG [WIDEO]

Są miejsca, gdzie można zaczerpnąć powietrza pełną piersią, ale są i takie, gdzie maska antysmogowa z pewnością by się przydała. Po kilku miesiącach badań, jakie wykonywał Eko Patrol, Tarnowskie Góry mają swoją smogową mapę miasta.

 

W nagrodę za czyste powietrze – sadzonki drzewek. Dziś w Tarnowskich Górach zakończono akcję „Hajcujymy nie Trujymy”. Przez trzy miesiące badano stan powietrza w całym mieście, tak by wybrać najczystszą z ulic. -Mieszkańcy mówili, że nawet na tej najczystszej ulicy Sosnowej była interwencja patrolu straży miejskiej w związku z dziwnym dymem z komina. Myślę, że po tej interwencji było to sprawdzanie czystości powietrza i w związku z tym jednak się udało – mówi Beata Piegza, przewodnicząca dzielnicy Lasowice.

Jakość powietrza kontrolowały wyposażone w specjalne czujniki elektryczny samochód i dron. Spośród 20 tys. próbek około 10% wskazywało na stan krytyczny, podczas którego zalecane jest ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu. -Wynika to poniekąd z topografii terenu, znajdujemy się na obrzeżach Śląska, wokół Tarnowskich Gór mamy spore kompleksy leśne, ale myślę, że wynika to też w pewnej mierze z tych działań w mieście, jakie my, jako miasto podejmowaliśmy i świadomości mieszkańców – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Akcja miała przede za zadanie nie karać, a uświadomić skalę problemu. -Dzięki temu my też stworzymy program taki, który by pozwolił aplikować innym gminom o środki żeby tego typu badania przeprowadzić. Myślę, że to dopiero pokaże na przykładzie kilkunastu miast wielkość tego problemu – mówi Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach. Podczas kontroli przebadanych zostało ponad 1000 km zabudowy.
(Martyna Mikołajczyk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close