REKLAMA
Kategorie

Tłumiki dźwięków wypływu sprężonego powietrza

Instalacje przemysłowe, które uwalniają sprężone powietrze pod wysokim ciśnieniem, mogą wydawać niezwykle szkodliwe dźwięki o wysokim natężeniu. To hałas, który negatywnie wpływa na użytkowników pracujących przy maszynach oraz środowisko. Właśnie dlatego redukcja hałasu jest nie tylko bardzo ważna, ale przede wszystkim uregulowana prawnie. Aby była skuteczna, użytkownicy mogą stosować tłumiki przemysłowe. Przekonaj się, dlaczego to dobre rozwiązanie i jak działa. Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Redukcja hałasu w przemyśle

Tłumiki znajdują swoje zastosowanie w niemal każdej branży, ponieważ redukcja hałasu w przemyśle jest obowiązkiem każdego użytkownika. Ma on bowiem ogromny wpływ zarówno na człowieka, jak i całe środowisko – nie tylko dlatego, że jest uciążliwy i irytujący, ale przede wszystkim szkodliwy.

 

Hałas to drgania ośrodka sprężystego, czyli dźwięki o zbyt dużym natężeniu dla zmysłów ludzi i innych organizmów żywych. Najbardziej szkodliwy jest dla słuchu, jednak warto zdawać sobie sprawę, że wpływa także na inne układy, w tym krążenia, oddechowy, nerwowy i pokarmowy. Okazuje się, że może mieć znaczenie także dla ośrodka mowy. Jego redukcja ma więc ogromne znaczenie nie tylko dla komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa pracy (lekarze twierdzą, że ekspozycja dzienna na wysokie natężenia nie powinna przekraczać 40 minut). Jest to także prawny obowiązek każdego przedsiębiorcy – w instalacji powinny być więc zamontowane specjalne tłumiki, które możesz znaleźć w ofercie firmy Inter Trade.

Tłumik dźwięków wypływu – czym jest i jak działa?

Podczas gdy na co dzień dość łatwo jest uchronić się przed dźwiękami o wysokim natężeniu, hałas przemysłowy można zwalczać niemal wyłącznie poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań w samej instalacji. Przedsiębiorcy stawiają na skuteczne tłumiki sprężonego powietrza. To specjalne elementy armatury pneumatycznej, których głównym zadaniem jest obniżenie poziomu hałasu powstającego podczas wypływu sprężonego powietrza do atmosfery. Często stosowane przez użytkowników są również filtry wydechu z tłumikiem dźwięku – chronią one przed dostawaniem się do środka zanieczyszczeń. Wszystkie rodzaje zabezpieczają natomiast przed uszkodzeniami części ruchomych i znacząco wydłużają ich żywotność. Dzięki nim istotnie zwiększa się komfort pracy wszędzie tam, gdzie napędy czy inne narzędzia pneumatyczne wykorzystywane są na co dzień.

Tłumiki dźwięków wypływu sprężonego powietrza (foto: materiał partnera)
Tłumiki dźwięków wypływu sprężonego powietrza (foto: materiał partnera)

Aby tłumik pneumatyczny działał w sposób prawidłowy i nie zakłócał pracy instalacji, niezwykle istotne są jego prawidłowe dobranie i najwyższa jakość materiałów wykorzystanych do jego stworzenia. Niemałe znaczenie ma także profesjonalny montaż. Warto zlecić to specjalistom – w tym zakresie dobrze jest postawić na doświadczonych pracowników firmy Inter Trade. Wymaga to bowiem wiedzy – umiejętności z zakresu podłączenia urządzenia oraz przeprowadzenia dokładnych obliczeń.

Tłumik pneumatyczny – zastosowanie

Tłumik pneumatyczny służy przede wszystkim redukcji hałasu przemysłowego. Stosuje się go w miejscach, w których dochodzi do rozprężenia powietrza, by zabezpieczyć pracowników oraz wyraźnie podnieść komfort ich pracy. Przedsiębiorcy mają prawny obowiązek zadbać o właściwe warunki w miejscu wykonywania powierzonych zadań przez osoby zatrudnione.

 

Należy jednak podkreślić, że filtry wydechu z tłumikiem dźwięku mają również drugie zadanie – chronią wnętrza zaworów przed pojawiającymi się zanieczyszczeniami. To bardzo ważne, by proces nie został w żaden sposób zakłócony, a działanie urządzeń odbywało się w sposób prawidłowy. To metoda na podniesienie ich wydajności i przedłużenie żywotności.

 

Gdzie więc stosuje się tłumiki hałasu? Możemy je spotkać na halach produkcyjnych i magazynowych. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie pojawiają się napędy pneumatyczne i inne narzędzia, w których sprężone powietrze stanowi czynnik roboczy.

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button