RegionWiadomość dniaZdrowie

To prawdziwa bohaterka Katowic! Jolanta Wadowska-Król ma swój mural! [ZDJĘCIA, WIDEO]

W latach 70-tych uratowała setki dzieci z Katowic Szopienic chorych na ołowicę. Dziś przy ulicy Gliwickiej odsłonięto mural z jej wizerunkiem. Jolanta Wadowska – Król, lekarka która uratowała setki dzieci chorych na ołowicę to prawdziwa bohaterka Katowic!

 

Sejmik wdepnął w KAŁUŻĘ, a prezydent Rybnika potknął się o alkomat. Zobaczcie nowe TOP 5 SILESIA FLESZ!

-Bardzo dużo dzieci były słabo rozwinięte, o niskim ilorazie inteligencji, dużo było w szkołach specjalnych. Początkowo składano to na karb złych warunków socjalnych, potem okazało się, że to dzieci chore – mówi Jolanta Wadowska – Król, lekarka, która uratowała setki dzieci chorych na ołowicę.

Mural powstał w ramach akcji „Kobiety na mury” organizowanej przez Wysokie Obcasy. –Zależało nam na tym, żeby pokazać kobiety, które nie bały się iść pod prąd, zmieniały swoją historię i otoczenie wokół siebie i dla których płeć była atutem – mówi Monika Brason, dyrektor marketingu Wysokie Obcasy.

Do współpracy w tworzeniu muralu zaproszono znanych artystów. Ten w Katowicach wykonał Andrzej Wieteszka. –Mural rządzi się swoimi prawami, nie chodzi o to, żeby mijać go obojętnie, ale żeby zatrzymać się w tym miejscu, Zresztą ten mural w tym miejscu prawie świeci na tej ulicy.. – mówi Andrzej Wieteszka, autor muralu.

To prawdziwa bohaterka Katowic! Jolanta Wadowska-Król ma swój mural!
To prawdziwa bohaterka Katowic! Jolanta Wadowska-Król ma swój mural!

W ramach akcji Kobiet na mury we Wrocławiu ma powstać mural z podobizną Wandy Rutkiewicz, a w Warszawie z podobizną Kory.
(Monika Herman)

Jolanta Wadowska – Król, lekarka która uratowała setki dzieci chorych na ołowicę to prawdziwa bohaterka Katowic!
Jolanta Wadowska – Król, lekarka która uratowała setki dzieci chorych na ołowicę to prawdziwa bohaterka Katowic!
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close