Artykuł SponsorowanyKrajRemonty Dróg

Słońce, spokój i szeroka plaża… TOP 12 miejsc nad morzem wg. E-WCZASY

Uwielbiasz spędzać czas nad Bałtykiem, ale odstrasza Cię widok parawanów ciągnących się po horyzont? Spokojny wypoczynek i urlop nad polskim morzem mogą iść w parze. Podpowiadamy, jak uniknąć tłumów nad Bałtykiem i cieszyć się wymarzonym urlopem na własnych zasadach!

 

Jak znaleźć spokojne miejsce nad Bałtykiem?

Wybrzeże Morza Bałtyckiego znane jest z wielu zagorzałych fanów. Liczne atrakcje, piaszczyste plaże i szum fal przyciągają wielu. Jeżeli stronisz od tłumów, skorzystaj z jednej z naszych porad, a na pewno spędzisz niezapomniany urlop nad Bałtykiem.

Po pierwsze, zaplanuj wyjazd w innym terminie niż wakacje szkolne i długie weekendy. Majówka, Boże Ciało, a także lipiec i sierpień to od dekad szczyt sezonu nad morzem.

Po drugie, wybieraj mniejsze, spokojne miejscowości. Zamiast Niechorza zdecyduj się np. na pobliski Trzęsacz, a jeśli uwielbiasz Kołobrzeg, tym razem postaw na nieodległe Grzybowo.

Powiązane artykuły

Po trzecie, szukaj miejsc oddalonych od wejścia na plażę. Miłośnicy kąpieli słonecznych zazwyczaj rozkładają koce i parawany tuż przy wejściu na plaże. Odejdź na odległość zaledwie 150-200 metrów od wejścia, a szybko znajdziesz skrawek złotego piasku dla siebie.

Ranking 12 spokojnych miejsc nad polskim morzem wg. E-WCZASY.pl

Najspokojniejsze miejscowości na polskim wybrzeżu Bałtyku zazwyczaj oferują podobne atrakcje co popularne i gwarne kurorty. Ich ogromną zaletą jest jednak niewielka powierzchnia, a co za tym idzie – skromniejsza baza noclegowa. Dzięki temu na plaży w spokojnych miejscowościach nie musisz spodziewać się tłumu urlopowiczów. Jakie miejscowości nad Bałtykiem należą naszym zdaniem do najspokojniejszych?

1. Pustkowo, które leży pomiędzy Pobierowem a Trzęsaczem. Charakteryzuje je szeroka piaszczysta plaża oraz liczne tereny spacerowe i szlaki rowerowe. Plaża w Pustkowie leży u podnóża niewielkiego klifu. Zejście na plażę dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach, i do wózków dziecięcych.

Pustkowo (fot. mat. partnera)
Pustkowo (fot. mat. partnera)

2. Łukęcin to przepięknie położona nadmorska miejscowość. Gęsty las iglasty oddziela zabudowania od szerokiej, piaszczystej plaży. W sezonie letnim możesz pływać w Bałtyku pod okiem ratownika, bo w Łukęcinie działa wówczas strzeżone kąpielisko o długości 200 metrów.

Łukęcin (fot. mat. partnera)
Łukęcin (fot. mat. partnera)

3. Trzęsacz znany jest przede wszystkim z przepięknego klifu, na którego skraju stoją ruiny gotyckiego kościoła. W miejscowości można podziwiać Bałtyk z nowoczesnej platformy widokowej, która umożliwia zejście schodami na szeroką, piaszczystą plażę. Trzęsacz to także świetna baza wypadowa do atrakcji w pobliskich miejscowościach, takich jak Rewal, Niechorze i Pogorzelica. Wszystkie znajdują się na trasie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, która w sezonie jeździ kilka razy dziennie.

Trzęsacz (fot. mat. partnera)
Trzęsacz (fot. mat. partnera)

4. Pogorzelica jest dobrze skomunikowana kolejką z Trzęsaczem i pozostałymi miejscowościami gminy Rewal. Umiejscowiona w środku lasu świerkowo-sosnowego, urzeka licznymi trasami spacerowymi i rowerowymi. Plaża w Pogorzelicy jest szeroka i piaszczysta.

5. Grzybowo, które sąsiaduje z Kołobrzegiem, cieszy się sporą popularnością wśród miłośników jeździectwa, kolarstwa i kitesurfingu. Szeroka, piaszczysta plaża to ulubienica dzieci i fanów kąpieli słonecznych. Spokojna, ciepła woda przyciąga miłośników sportów wodnych. Wielu turystów ceni sobie także tutejsze lasy, które pod koniec lata i jesienią zapełniają się grzybami.

6. Gąski to wieś położona blisko gwarnego Mielna. Poza plażą pokrytą złocistym piaskiem wypoczywający w Gąskach cenią także charakterystyczne atrakcje, takie jak latarnia morska oraz XIX-wieczny park z położonym pośrodku zabytkowym Pałacem Morskim. Przez Gąski przebiega także międzynarodowy szlak rowerowy, który łączy je m.in. z najbliższymi miejscowościami.

Gąski (fot. mat. partnera)
Gąski (fot. mat. partnera)

7. Łazy to wieś, której charakterystyczny mikroklimat cenią przede wszystkim osoby zmagające się ze schorzeniami układu oddechowego. Wyjątkowe warunki wynikają z położenia miejscowości na mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Jamno. Nad Bałtykiem w sezonie działa strzeżone kąpielisko, a w jeziorze Jamno i nieodległym jeziorze Bukowo można m.in. łowić ryby.

8. Bobolin leży między popularnymi kurortami Dąbki i Darłowo. Miejscowość wyróżniają piękny sosnowy las i czysta, piaszczysta plaża. Bobolin znajduje się w granicach strefy ochrony uzdrowiskowej Dąbek.

9. Rowy, zlokalizowane między Ustką a Łebą, są znacznie spokojniejsze i cichsze od gwarnych i popularnych kurortów po sąsiedzku. Ta rybacka miejscowość leży w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego i blisko jeziora Gardno. Rowy wyróżniają rozległa plaża, lasy sosnowe, a także wiele szlaków pieszych i rowerowych.

10. Białogóra umiejscowiona jest pomiędzy Łebą i Karwią, na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Szeroka, piaszczysta plaża oddzielona jest od zabudowań około kilometrowym pasem lasu sosnowego. Latem na plaży działa strzeżone kąpielisko.

Białogóra (fot. mat. partnera)
Białogóra (fot. mat. partnera)

11. Dębki leżą niespełna 10 km na wschód od Białogóry i tak jak ona na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Miejscowość ma charakter letniskowy i rybacki. Wciąż stoi tutaj kilka zabytkowych XIX-wiecznych chat rybaków.

12. Hel to miejscowość uznawana za początek Polski. Szczególnie piękne są plaża na cyplu i sąsiadująca z Zatoką Pucką plaża przy fokarium. W Helu warto wejść na latarnię morską, zobaczyć zabytkowe chaty rybackie, a także zwiedzić Muzeum Obrony Wybrzeża.

Zestawienie przygotowaliśmy wspólnie z portalem noclegowym e-wczasy noclegi nad morzem – oferującym  jak i w całej Polsce. Udanego Wypoczynku!

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button