RegionWiadomość dnia

Tory do Centralnego Portu Komunikacyjnego nie rozjadą ogrodu botanicznego w Mikołowie? [WIDEO]

To wariant lepszy, ale wciąż niezadowalający – tak o nowej propozycji przebiegu trasy kolei prowadzącej do Centralnego Portu Komunikacyjnego mówią w Mikołowie. Planowana inwestycja budziła duże obawy władz miasta i mieszkańców, bo miała przebiegać przez teren Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

 

 

Czy to już druga fala koronawirusa? Znowu testy na kopalniach! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!


-W poniedziałek dowiedzieliśmy się, że proponowane trasy – te pierwsze, które CPK zaproponowało zostały zmienione. Zostały przesunięte tak, że nie dotykają nas tak drastycznie jak za pierwszym razem i cieszymy się, że nasze działania przyniosły jakiś efekt – mówi Ewa Chmielorz, radna Rady Miejskiej w Mikołowie.

Mieszkańcy z radości urządzili w niedziele piknik – chociaż jak przyznają to radość z wygranej bitwy, a nie wojny. Wciąż do trasy przebiegu trasy uwagi mają władze Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

-Jest to wariant lepszy, gdyby posłużyć się porównaniem medycznym – zamiast obciąż komuś dwie nogi obcinamy jedną rękę. Zatem jest to wariant lepszy, ale w dalszym ciągu bardzo niezadowalający – mówi dr Leszek Trząski, zastępca dyrektora Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

To wariant lepszy, ale wciąż niezadowalający – tak o nowej propozycji przebiegu trasy kolei prowadzącej do Centralnego Portu Komunikacyjnego mówią w Mikołowie
To wariant lepszy, ale wciąż niezadowalający – tak o nowej propozycji przebiegu trasy kolei prowadzącej do Centralnego Portu Komunikacyjnego mówią w Mikołowie

Podobnego zdania są władze Mikołowa, dla których najlepszym rozwiązaniem byłaby rezygnacja z jakiegokolwiek wariantu, który przebiega przez Mikołów.

-Nasze miasto jest zielone, nasze miasto jest z tego dumne, nasze miasto jest z tego znane i chcemy żeby tak dalej było. Uważamy, że przebieg, który nawet obecnie jest proponowany również to miasto niszczy. Niszczy jego charakter, na pewno się spotka z dużym oporem społecznym samych mieszkańców jak i nas władz Mikołowa – mówi Mateusz Handel, zastępca burmistrza Mikołowa.

Planowany przebieg linii kolejowej budził także zastrzeżenia prezydentów innych miast. W Sosnowcu konieczności i wagi takiej inwestycji nie podważają, chociaż mają wątpliwości co do zaproponowanych rozwiązań.

Często musiałyby doprowadzić do wyburzeń, do przejazdów przez tereny inwestycyjne, które są w tej chwili już wykorzystywane pod działalność gospodarczą, także byłyby to ogromne straty – tak jeżeli chodzi o działalność gospodarczą dla Sosnowca jak i dla mieszkańców, bo też przebieg często zahaczał o tereny zabudowane budynkami mieszkalnymi – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Wciąż do trasy przebiegu trasy uwagi mają władze Śląskiego Ogrodu Botanicznego
Wciąż do trasy przebiegu trasy uwagi mają władze Śląskiego Ogrodu Botanicznego

Co mogłoby oznaczać konieczność wyburzenia niektórych domów. W CPK przyznają, że odcinek łączący Chybie, Jastrzębie – Zdrój, Godów aż do granicy z Czechami to jeden z priorytetowych kolejowych, stąd nowe przebiegi linii kolejowych, które są efektem wsłuchania się w głos mieszkańców i samorządowców.

-To nie są ostateczne rozstrzygnięcia planistyczne. To są na razie propozycje, które teraz mamy nadzieję, że spotkają się z akceptacją ze strony samorządów, ze strony mieszkańców i one będą przez nas wzięte pod uwagę w trakcie dalszych prac planistycznych mówi Konrad Majszyk, rzecznik Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Nowe propozycje przebiegu trasy dotyczą także mieszkańców Żor i Ornontowic. Według planów decyzja środowiskowa dla inwestycji miałaby być gotowa na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 roku. Gdyby tam się stało, przed końcem 2023 roku mogłoby ruszyć pierwsze prace budowlane.

 

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ponad 330 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Prawie połowa z woj. śląskiego! Nie żyje kolejnych kilka osób!

Koronawirus, a przekraczanie granicy Polski. Jak to teraz wygląda?

W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia rusza aktywacja bonu turystycznego w PUE ZUS

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close