Tragiczny weekend nad wodą! Utopiło się aż sześć osób!
Pogoda sprzyja wypadom nad wodę. Ale wiele z nich kończy się tragicznie. Wczoraj w Polsce utopiło się aż 6 osób!
Nie damy wyciąć MUCHOWCA! TOP 5 Silesia Flesz w obronie lasu!
Upalne, letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu – nad jeziorem czy rzeką. Podstawą spędzania czasu nad wodą jest zachowanie bezpieczeństwa. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że tylko w niedzielę na terenie kraju utonęło 6 osób.
‼️Wczoraj w Polsce utopiło się aż 6 osób! Dlatego pomimo już typowo letniej aury, nie zapominajcie o zasadach bezpieczeństwa nad wodą! ?#woda #wakacje #upał #lato pic.twitter.com/W0jA1uTXK5
— RCB (@RCB_RP) June 3, 2019
Nieszczęśliwych wypadków można uniknąć przy zachowaniu zdrowego rozsądku i przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników wypoczynku nad wodą.
Pływaj w miejscach dozwolonych
Pamiętaj, aby pływać tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Warto wybierać te kąpieliska, które patrolują ratownicy. Przypominamy, że do wody możesz wejść jedynie, gdy na maszcie kąpieliska jest zawieszona biała flaga – oznacza to dla ciebie bezpieczną kąpiel pod okiem ratownika. Czerwona flaga oznacza zakaz wchodzenia do wody. Brak flagi na maszcie to brak obecności ratowników.
Wchodząc do wody w miejscu niedozwolonym, niestrzeżonym przez ratowników, bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że kąpanie w miejscu niewyznaczonym związane jest z szeregiem niebezpieczeństw, jak np. nierówne, zmieniające się gwałtownie dno, zabagnione, strome brzegi, porywający nurt wody czy niebezpieczną dla zdrowia jakość wody.
Piłeś – nie pływaj
Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji. Pływanie w stanie nietrzeźwości może skończyć się tragicznie. To samo tyczy się pływania po spożyciu leków psychotropowych czy antybiotyków. Znacznie wzrasta wtedy ryzyko szybszej utraty ciepłoty ciała, wystąpienia dreszczy, przykurczy mięśni oraz zaburzenia procesu oddychania. Badania dowodzą, że większy procent wśród tonących stanowią pijani ludzie – zdecydowanie trudniej również przywrócić tonącemu funkcje życiowe po wyciągnięciu ciała z wody. Pamiętaj o tym, zanim wejdziesz do wody po spożyciu czegoś mocniejszego.
Schładzaj się stopniowo
Nigdy nie wchodź do wody gwałtownie, będąc rozgrzanym od słońca. Przed całkowitym zanurzeniem, ochlapuj stopniowo ciało, by uniknąć wstrząsu termicznego, wynikającego z różnicy temperatur.
Nie skacz do wody w miejscach nieznanych
Nigdy nie wiesz, czy tuż pod taflą wody nie znajdują się kamienie, deski czy inne wodne niespodzianki. Taki nieodpowiedzialny skok może skończyć się dla ciebie kalectwem lub nawet śmiercią.
Nie podtapiaj
Z pozoru niewinna zabawa może zakończyć się dla kogoś tragicznie. Nie podtapiaj innych osób przebywających w wodzie, nie zrzucaj ich z materaców czy innych sprzętów dmuchanych. Pamiętaj, że umiejętności pływackie każdego są inne – nigdy nie masz pewności, że osoba, z którą stoisz sobie żarty, jest w stanie wynurzyć się samodzielnie po zrzuceniu jej do wody.
Nie odpływaj daleko od brzegu
Odpływanie daleko od brzegu, zwłaszcza samotnie, może skończyć się dla ciebie bardzo źle. Unikaj samotnych kąpieli. Zwłaszcza, gdy zażywasz je w miejscu, którego dotąd nie znałeś. Nigdy nie wiesz, jakiego typu dno znajduje się pod twoimi stopami lub czy nie dostaniesz nagle w wodzie skurczu. Towarzysz może okazać się bardzo pomocny w takiej sytuacji. Dmuchane materace czy koła nie gwarantują ci bezpieczeństwa przy wypłynięciu na głęboką wodę, tak więc nie bierz ich za pewnik.
Pamiętaj o jedzeniu
Nie powinno się pływać na czczo ani bezpośrednio po posiłku. Gdy jesteś głodny, twój organizm jednocześnie jest osłabiony – wzrasta ryzyko omdleń, udarów słonecznych czy skurczy. Bezpośrednio po posiłku, zwłaszcza obfitym, możesz dostać skurczu żołądka. Pamiętaj również, że po intensywnej zabawie w wodzie powinieneś zjeść posiłek (dotyczy to szczególnie dzieci).
Obserwuj otoczenie
Wiadomo, że podczas odpoczynku nad wodą chciałbyś się zrelaksować. Mimo wszystko, warto od czasu do czasu przeczesać wzrokiem kąpielisko, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Nie bój się zwrócić komuś uwagi, gdy zachowuje się niestosownie – wchodzi pijany do wody, odpływa za daleko, pozostawia dziecko bez opieki lub zachowuje się w jakikolwiek inny sposób niebezpiecznie. Odpowiadasz za bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, ale być może swoją spostrzegawczością będziesz mógł uratować komuś życie