KrajRegion

Trakt Rudzki pięknieje! Trwa II etap budowy terenów zielonych w Wirku

Ruda Śląska: Trakt Rudzki pięknieje! Trwa II etap budowy zielonych terenów w dzielnicy Wirek.

 

Do końca października w Rudzie Śląskiej – Wirku zrewitalizowane zostaną dwie duże zielone przestrzenie – Trakt Rudzki. Chodzi o teren pomiędzy ul. Nowary i ul. Katowicką oraz skwer przy ul. Tuwima.

 

Ruszcie tropem zbrodni w TVS!

Wireckie tereny zielone wypięknieją

W ramach zadania, które realizowane będzie w ramach II etapu budowy Traktu Rudzkiego, powstanie m.in. ścieżka pieszo-rowerowa oraz siłownia zewnętrzna.

– Wireckie tereny zielone wypięknieją. Właśnie prowadzone są tam prace rewitalizacyjne. Robota idzie pełną parą. Chodzi o teren pomiędzy ul. Nowary i ul. Katowicką oraz skwer przy ul. Tuwima. W ramach zadania, które wchodzi w zakres II etapu budowy Traktu Rudzkiego, powstanie m.in. ścieżka pieszo-rowerowa, siłownia zewnętrzna oraz pojawi się bardzo dużo nowej zieleni – napisała prezydentGrażyna Dziedzic.

Wartość tej inwestycji to blisko 3,8 mln zł. Podobnie, jak cały Trakt Rudzki, jest ona objęta dofinansowaniem unijnym. W ramach prac miasto planuje nasadzić ponad 140 tys. różnego rodzaju roślin.

– Tym sposobem zostaną uporządkowane kolejne tereny zielone, a przy okazji powstaną nowe miejsca do spędzania wolnego czasu w plenerze – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

 

Skwer z placem do aktywnego wypoczynku przy ul. Tuwima

Pierwsza z przestrzeni, która będzie rewitalizowana, to ponad 2,6 ha skwer znajdujący się po obu stronach ul. Tuwima. Natomiast w części zachodniej powstanie skwer z placem do aktywnego wypoczynku. Będzie on wyposażony w urządzenia siłowni terenowej i stoły piknikowe. Obok niego powstanie plac wypoczynkowy z ławkami otoczony zielenią. Natomiast w części wschodniej, na skwerze Rudzkich Seniorów, miasto planuje wymianę nawierzchni oraz zainstalowanie kilku ławek.

Również w tej części skweru odnowiony zostanie pomnik rudzkich nauczycieli pomordowanych w czasie okupacji w latach 1939-1945, który został wybudowany w 1948 r. Dodatkowo zostanie on również oświetlony. Rewitalizacja skweru przy ul. Tuwima obejmie także budowę oświetlenia. Zainstalowanych zostanie 15 opraw LED.

Przestrzeń w rejonie ul. Tuwima wzbogaci się o dużo zieleni. Na skwerze nasadzonych zostanie ponad 100 tys. roślin. W większości będą to byliny oraz rośliny cebulowe. Dodatkowo w celu uzyskania izolacji akustycznej i wizualnej przewidziane są gęste nasadzenia drzew i krzewów od strony ruchliwych ulic – Katowickiej i Odrodzenia.

 

Na długości ponad 300 m powstanie oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa

Drugi teren w Wirku, który będzie na nowo zagospodarowany obejmuje odcinek od ul. Nowary do ul. Katowickiej. Na długości ponad 300 m powstanie oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa, wzdłuż której zainstalowane zostaną elementy małej architektury takie jak ławki czy leżaki. Na tym odcinku powstanie także miniplac ze stołem piknikowym i stojakami na rowery. Wzdłuż budowanej ścieżki nasadzi się krzewy, byliny,  a także rośliny cebulowe.

Pierwsze prace przy budowie nowego odcinka Traktu Rudzkiego rozpoczęły się na początku kwietnia. Całość ma być gotowa do końca października.

 

Trakt Rudzki połączy obiekty sportowe, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku

Przypomnijmy, że Trakt Rudzki to ścieżka pieszo–rowerowa, która ma połączyć obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku. W ramach projektu zrewitalizowanych zostanie łącznie 7 dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha. Trakt przebiegać ma od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej ma wieść ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie poprowadzi przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Dalej trasa przebiegać będzie przez park przy ul. Hallera, a następnie pobiegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego.
Miasto w planach finansowych zabezpieczyło na ten cel ok. 16 mln zł.

Pierwszy odcinek Traktu Rudzkiego od ul. Czarnoleśnej do hałdy przy ul 1 Maja wykonano w 2018 roku. Zakończono też rewitalizację samej hałdy, realizowaną w ramach międzynarodowego projektu Lumat. Oprócz dofinansowania z tego projektu, miasto na rewitalizację hałdy pozyskało także środki unijne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z których to środków realizuje się również Trakt Rudzki. W ubiegłym roku do użytku oddano także zrewitalizowany amfiteatr przy ul. Czarnoleśnej. Jest to strefa wypoczynku, w której znajduje się mini plac zabaw, pergola, jak również ławki, leżaki, stoły piknikowe oraz mnóstwo zieleni.

Wireckie tereny zielone wypięknieją. Trwa II etap budowy Traktu Rudzkiego

źr.: rudaslaska.com.pl

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

https://tvs.pl/informacje/restauracje-salony-kosmetyczne-i-fryzjerskie-znowu-otwarte-co-sie-zmienilo/

Koniec z obowiązkiem noszenia maseczek? Możliwe, ale pod pewnymi warunkami

1Prawie 220 nowych przypadków i kilka ofiar śmiertelnych koronawirusa w Polsce. Najnowsze dane MZ

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close