Trwają wiercenia otworów badawczych w Bytomiu. Mają pomóc w zlikwidowaniu zagrożenia
Specjalistyczna firma rozpoczęła wiercenie otworów badawczych, których celem jest szczegółowe rozpoznanie warunków geologicznych w rejonie ul. Racjonalizatorów w Bytomiu, gdzie dwukrotnie doszło do powstania zapadliska w 2019 i 2020 roku. Jest to drugi etap przedsięwzięcia, zmierzający do likwidacji wynikłego zagrożenia.
Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!
Prace w rejonie ul. Racjonalizatorów w Bytomiu realizowane są na zlecenie Węglokoksu Kraj Sp. z o.o., jednak o ich przeprowadzenie apelowały władze miasta. Po powstaniu zapadlisk w 2019 i 2020 r. zaistniała konieczność zbadania warstw skalnych na terenie Parku Ludowego w Miechowicach przy ul. Racjonalizatorów.
Warto dodać, że już w okresie od czerwca do września 2019 roku naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa przeprowadzili badania geofizyczne i stworzyli ekspertyzę. Wynika z niej, że przyczyną powstania zapadliska przy ul. Racjonalizatorów było wystąpienie zjawisk krasowych – wypłukiwanie wapieni triasowych, zalegających około 10 m pod powierzchnią ziemi – spowodowane wpływem eksploatacji górniczej na tym terenie. Był to pierwszy etap przedsięwzięcia, zmierzającego do zabezpieczenia tego terenu.
Teren zapadliska, który powstał w kwietniu 2019 roku i ponownie pojawił się w styczniu 2020 jest stale kontrolowany przez pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego oraz Oddziału Szkód Górniczych Weglokoksu Kraj Sp. z o.o, jednak aby sprawdzić czy w górotworze istnieją pustki specjalistyczna firma przeprowadzi cztery odwierty, które mają potwierdzić lub wykluczyć istnienie pustek w Parku Ludowym w rejonie ul. Racjonalizatorów. W przypadku ich stwierdzenia pustki zostaną wypełnione, aby zlikwidować potencjalne zagrożenie w przyszłości.
Źródło: UM Bytom
Rząd rakiem wycofał się z planu naprawczego PGG. Likwidacji kopalń na razie nie będzie [WIDEO]