reklama
KrajWiadomość dnia

Rząd rakiem wycofał się z planu naprawczego PGG. Likwidacji kopalń na razie nie będzie [WIDEO]

reklama

Wtorek, 28 lipca to TO miał być sądny dzień dla Polskiego górnictwa. Likwidacja kolejnych kopalń obniżenie lub zawieszenie wynagrodzeń, urlopy górnicze, odprawy – taki czarny scenariusz rysowany był przed dzisiejszymi negocjacjami w sprawie przyszłości Polskiej Grupy Górniczej.

 

 

Czy to już druga fala koronawirusa? Znowu testy na kopalniach! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

reklama

-Przed nami bardzo, bardzo trudne rozmowy na temat przyszłości Polskiej Grupy Górniczejmówi Tomasz Rogala, prezes PGG.

Przypomnijmy, że według informacji, które pojawiły się wczoraj, mowa była o praktycznie natychmiastowym zamknięcie trzech ruchów kopalni Ruda, czyli Bielszowice, Pokój i Halemba, oraz kopalni Wujek. Dodatkowo miały zostać zamrożone wypłaty tzw.  czternastek, a zarobki górników miały zostać obcięte o 30%. Dodatkowo w mediach pojawiła się informacja o wygaszeniu wydobycia węgla na Śląsku do 2036 r.  Związkowcy nie kryli zdumienia.

– Nie da się w tej chwili transformacji regionu przeprowadzić na zasadzie siekiery, tego się po prostu nie da zrobić pod każdym względem mówi Dominik Kolorz, szef śląskiej Solidarności.

Potem drzwi sali konferencyjnej zamknęły się na dwie godziny, a w przerwie obrad prowadzonych w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach do dziennikarzy wyszedł rzecznik prasowy Ministerstwa Aktywów Państwowych przekazując informacje, że aktualnie trwa burzliwa dyskusja nad alternatywnymi rozwiązania dramatycznej sytuacji w jakiej znalazło się PGG.

Likwidacja kolejnych kopalń obniżenie lub zawieszenie wynagrodzeń, urlopy górnicze, odprawy - taki czarny scenariusz rysowany był przed dzisiejszymi negocjacjami w sprawie przyszłości Polskiej Grupy Górniczej.
Likwidacja kolejnych kopalń obniżenie lub zawieszenie wynagrodzeń, urlopy górnicze, odprawy – taki czarny scenariusz rysowany był przed dzisiejszymi negocjacjami w sprawie przyszłości Polskiej Grupy Górniczej.

-Ten plan nie spotkał się ze zrozumieniem i akceptacją strony społecznej, czyli po prostu związkowców, którzy biorą udział w tym spotkaniu. Z drugiej strony rząd i Pan premier Sasin osobiście od samego początku deklarowaliśmy, że nie ma mowy o przeprowadzeniu tak skomplikowanej operacji bez akceptacji ze strony społecznej – mówi Karol Manys, rzecznik prasowy MAP.

Ostatecznie rozmowy skończyły się po ponad pięciu długich godzinach i jak przekazano, obradujący doszli do porozumienia jedynie w sprawie kontynuacji dialogu.

– Podtrzymaliśmy nasz wniosek kierowany do Pana premiera Mateusza Morawieckiego, który on jako poseł ziemi śląskiej, a zarazem Rzeczpospolitej Polskiej objął przewodnictwem rozmowy dotyczące transformacji całego województwa śląskiego-  mówi Dominik Kolorz, szef śląskiej Solidarności.

 

Po spotkaniu zainteresowanych sprawą trzech stron okazało się również, że sytuacja finansowa PGG nie jest tak fatalna. Pieniądze na wypłaty dla pracowników są, a wydobycie w rzekomo zamykanych kopalniach będzie kontynuowane.

– Jeżeli chodzi o kolejny czas to my cały czas proszę Państwa pracujemy nad tym żeby spółka wytrzymała, żeby realizowała swoje zobowiązania i tak jak już to historycznie bywało należy docenić to, że radzimy sobie w tym trudnym okresie – mówi Tomasz Rogala, prezes PGG.

Przedstawiciel rządu na koniec rozmów zapewnił o woli dialogu. .

-Tym się szanowni państwo różnimy od naszych poprzedników, z Platformy Obywatelskiej i PSL, że my z górnikami rozmawiamy, my do górników nie strzelamy, my z górnikami rozmawiamy, chcemy wypracowywać wspólne rozwiązania – mówi Jacek Sasin, wice premier.

To wspólne rozwiązanie wypracowane ma zostać do 30 września i nie ma zawierać planu likwidacji kopalń ograniczania wynagrodzeń a także wygaszania sektora górniczego do 2036 roku.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Likwidacja kopalni do 2036 roku? SZOKUJĄCE ustalenia ws. planów Ministerstwa Aktywów Państwowych!

Koronawirus, a przekraczanie granicy Polski. Jak to teraz wygląda?

Ruszyły zdjęcia do filmu Gierek. Michał Koterski musiał przytyć kilkanaście kg do roli! [WIDEO]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button