KrajRegion

Płaca minimalna w 2021 roku nie będzie tak wysoka jak obiecywał PiS. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie?

Rząd przyjął 28 lipca 2020 r. propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. Ile będzie wynosiło minimalne wynagrodzenie w 2021 roku?

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Jarosław Kaczyński zapowiedział w ubiegłym roku w trakcie kampanii parlamentarnej skokowy wzrost minimalnego wynagrodzenia.

W wyniku jego decyzji od stycznia 2020 r. płaca minimalna wzrosła z 2250 zł do 2600 zł brutto (o 15,5 proc.). Od 2021 r. miało to być już 3 tys. zł brutto, a od 2024 r. – 4 tys. zł brutto.

Teraz, po wyborach prezydenckich i w trakcie pandemii koronawirusa, rząd zmienił zdanie. Według informacji Gazety Wyborczej propozycja rządu ma wynosić 2716 zł brutto, a więc nastąpi wzrost o 116 zł.

Dostaliśmy nieoficjalnie informacje, że nowa płaca minimalna wynieść ma 2716 zł brutto. Jeśli taka ostatecznie propozycja padnie, nie będzie naszej zgody – powiedział Gazecie Wyborczej Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ. – Dlaczego? Po pierwsze, ten rząd zawsze zapewnia, że dotrzymuje obietnic, a po drugie, zapewnia, że polska gospodarka mimo pandemii ma się świetnie. Nie widzimy więc powodu, aby podwyżka płacy minimalnej była niewielka. Nasza propozycja to 3100 i taką kwotę przedstawimy na rozmowach z rządem.

Ostatecznie rząd przyjął 28 lipca 2020 r. propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r., przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zaproponowano, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 r. wyniosło 2 800 zł. Oznacza to wzrost minimalnego wynagrodzenia o 7,7 proc. w stosunku do płacy minimalnej obowiązującej w tym roku (2 600 zł).

Źródło: Gazeta Wyborcza, Strefa Biznesu

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Rząd rakiem wycofał się z planu naprawczego PGG. Likwidacji kopalń na razie nie będzie [WIDEO]

Bielszowice: Badania kolejnych 500 górników na testach na koronawirus w cieniu groźby likwidacji kopalni [WIDEO]

GKS Katowice zostaje w 2 lidze. Baraż ze Stalą Rzeszów przegrany w kiepskim stylu i w szalejącej burzy

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close