Artykuł SponsorowanyBiznesDomPodróże

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców – co warto wiedzieć?

Posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) jest prawnym wymogiem dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Towarzystwa ubezpieczeniowe, określając wysokość składki za tę ochronę, biorą pod uwagę szereg czynników związanych z ryzykiem powstania szkody. Jednym z nich jest wiek właściciela auta, który w znacznym stopniu wpływa na ostateczny koszt polisy OC. 

 

Młodzi kierowcy – większe ryzyko na drodze

Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, największą grupą ryzyka na polskich drogach są młodzi kierowcy w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat. Biorąc pod uwagę statystyki, towarzystwa ubezpieczeniowe traktują młodych kierowców jako grupę podwyższonego ryzyka. W konsekwencji, przy wyliczaniu składki OC dla osób poniżej określonego wieku, naliczają tzw. zwyżkę za wiek. Jej wysokość jest uzależniona od indywidualnej polityki danego ubezpieczyciela, jednak najczęściej obowiązuje do ukończenia 26. roku życia.

Należy jednak pamiętać, że zwyżka za wiek to tylko jeden z wielu czynników wpływających na ostateczny koszt polisy OC. Równie istotne są:

  • czas posiadania prawa jazdy,
  • historia przebiegu ubezpieczenia (liczba spowodowanych szkód),
  • parametry ubezpieczanego pojazdu (marka, model, pojemność silnika),
  • płeć właściciela,
  • miejsce użytkowania pojazdu (duże miasto czy mała miejscowość).

Jak obniżyć składkę OC dla młodego kierowcy?

Zwyżka za wiek nie musi oznaczać astronomicznych kosztów ubezpieczenia OC dla młodych właścicieli pojazdów. Wpisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela z wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę pozwala na przeniesienie tych upustów na polisę OC młodego kierowcy. Pamiętaj jednak, że w razie spowodowania szkody, zniżki zostaną utracone przez wszystkich współwłaścicieli.

Ubezpieczyciele niżej wyceniają ryzyko dla pojazdów użytkowanych w małych miejscowościach, gdzie prawdopodobieństwo kolizji jest mniejsze. Niektóre firmy oferują też atrakcyjne zniżki (np. 15%) za zawarcie umowy ubezpieczenia przez internet.

Weryfikacja zniżek i zwyżek

Przed zakupem polisy OC warto sprawdzić, jakie zniżki lub zwyżki zostały nam przyznane przez ubezpieczyciela. Można to zrobić, sprawdzając informacje na ostatniej polisie, generując zaświadczenie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) o przebiegu ubezpieczenia z ostatnich 5 lat, a także składając wniosek o Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego u obecnego ubezpieczyciela.

Maksymalne zniżki a najtańsza oferta

Warto pamiętać, że przyznanie maksymalnych zniżek przez danego ubezpieczyciela nie zawsze oznacza, że jego oferta będzie najtańsza na rynku. Każda firma stosuje własne algorytmy wyliczania składki, biorąc pod uwagę różne czynniki ryzyka.

  • Jeśli po sprzedaży poprzedniego pojazdu przez dłuższy czas nie miałeś żadnego auta, część ubezpieczycieli może nie uwzględnić wcześniej wypracowanych zniżek. Inne firmy honorują je nawet po kilkuletniej przerwie w ubezpieczeniu.
  • Spowodowanie szkody wiąże się automatycznie z utratą części lub całości zniżek za bezszkodową jazdę. Najczęściej ubezpieczyciele odliczają 10% zniżki za każdą szkodę, choć niektórzy potrafią naliczyć zwyżkę nawet do 200% w przypadku trzech zdarzeń w ciągu roku.
  • Towarzystwa ubezpieczeniowe różnią się także pod względem okresu, za jaki biorą pod uwagę historię szkód przy wyliczaniu składki OC. Niektóre sięgają nawet 10 lat wstecz, inne ograniczają się do 2-3 ostatnich lat.
  • Część ubezpieczycieli umożliwia przeniesienie zniżek wypracowanych przy ubezpieczaniu innych pojazdów (np. motocykli, ciągników rolniczych) na polisę OC dla samochodu osobowego. Niektórzy honorują również zniżki zdobyte za granicą lub przy leasingowaniu auta.

źródło: artykuł partnera, materiał sponsorowany

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button