reklama
Kategorie

Uchwała antysmogowa: Marszałek pyta miasta czy chcą w niej zmian i jak im idzie wymiana kopciuchów

Uchwała antysmogowa w praktyce. Wprowadzone trzy lata temu przepisy mają sprawić, że w województwie będzie się oddychało lepiej. Do takich efektów jednak jeszcze daleko. Na razie marszałek zapytał samorządy, jak na ich terenie idzie wymiana „kopciuchów” i czy chcą zmian w uchwale.

 

 

Śląskie kopalnie do likwidacji! To już postanowione! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

-Ponad 90% odpowiedziało, że to są dobre terminy, że zaplanowali sobie działania właśnie w oparciu o uchwałę antysmogową i nie chcą żadnych zmian. Dlatego, że prognozują zrealizowanie tych zdań w dużej części. Były trzy samorządy, które poprosiły o zaostrzenie nie tylko terminów, ale również warunków i zasad w tej uchwale. Związane było to przede wszystkim z tym, żeby wyeliminować całkowicie paliwo stałe w tych trzech miastach – mówi Izabela Domogała, wicemarszałek woj. śląskiego.

Miasta, które chciałyby wprowadzenia jeszcze surowszych zasad w uchwale to: Sosnowiec, Racibórz i Rybnik. Jednak życzenia to jedno, ale czasami wymiany starego pieca nie da się przyspieszyć. Nawet gminy mogą mieć z tym problem.

-Istnieje takie zagrożenie, że możemy nie zdążyć. To samo dotyczy mieszkańców. Niewiele mniej niż 500 dni od dziś pozostaje do wymiany tych najgorszych kotłów. Ci, którzy jeszcze nie przygotowali się do tych inwestycji, to jest ostatni moment, żeby zrobić. Jedna rzecz, na którą zwracało uwagę miasto, to harmonogram pracy gazowni. Mieszkańcy, którzy chcą się podłączyć do gazu, mogą nie zdążyć tego zrobić – mówi Agnieszka Skupień, UM Rybnik.

Opublikowany przez Śląskie. Pozytywna energia Czwartek, 1 października 2020

Miastem, które do wymiany kopciuchów dopłaca rocznie najwięcej pieniędzy w województwie, są Katowice. Jednak tu też są wątpliwości dotyczące realizacji uchwały sprzed trzech lat.

-Być może będzie ona wymagała pewnych modyfikacji i wprowadzenia pewnych okresów przejściowych. Z uwagi na to, że kumuluje się teraz zakres ekonomiczny, jak i inwestycyjny, który nie będziemy wstanie zrealizowaćmówi  Daniel Wolny, UM Katowice.

W sprawie walki o czyste powietrze mogą się wypowiedzieć nie tylko samorządy. Ankieta, którą wypełnią mieszkańcy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty, znajduje się na stronie powietrze.slaskie.pl. 6 listopada odbędzie się debata z ekspertami w tej sprawie.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wracają maseczki! Będą nowe obostrzenia w związku z koronawirusem!

Będzie rekonstrukcja rządu! Jest dużo zmian i nowe twarze

Szpitale w woj.śląskim już nie jednoimienne. 450 łóżek zostaje specjalnie na COVID

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button