KrajRegion

Uczniowie zastrajkowali w piątek! Czy Strajk dla Klimatu coś zmieni?

W piątek 14 grudnia dzięki wezwaniu nastoletniej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg, młodzi ludzie na całym świecie wzięli udział w strajku dla klimatu. Do tego międzynarodowego przedsięwzięcia dołączyli również uczniowie polskich szkół.

 

TOP 5 SILESIA FLESZ: Arni pokazał w Katowicach kaloryfer, a urzędnicy rachunki za śmieci!

Strajk dla Klimatu odbył się w momencie, w którym dobiega końca szczyt klimatyczny COP24.

Greta Thunberg – piętnastoletnia Szwedka, która zainicjowała strajk dla klimatu – w trakcie swojego pobytu w Katowicach wezwała wszystkie osoby, którym zależy na ochronie klimatu, do podjęcia działania w piątek 14 grudnia. Na jej apel odpowiedzieli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 20 polskich szkół, którzy tego dnia podjęli różnorodne działania, żeby zwrócić uwagę na potrzebę pilnych działań na rzecz klimatu. W strajku wzięły udział m.in. szkoły z Gliwic, Katowic, Kórnika, Pszczyny, Suchej Beskidzkiej, Zawoi, Żagania i Warszawy.

-Młodzi ludzie domagają się od polityków pilnych, konkretnych działań na rzecz klimatu – często lepiej rozumieją to, co się dzieje na świecie, niż wielu dorosłych. Niestety, także tych, którzy negocjują w Katowicach. Nie wiemy jeszcze, czy szczyt klimatyczny zakończy się sukcesem czy porażką, ale jedno jest pewne – mobilizacja uczniów i uczennic oraz ich zaangażowanie w działania na rzecz klimatu niosą nadzieję na to, że, niezależnie od ustaleń COP24, w Polsce i na świecie dokona się konieczna zmiana. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może zapobiec katastrofie klimatycznej – powiedział Bohdan Pękacki, dyrektor Greenpeace Polska.

Negocjacje prowadzone na szczycie klimatycznym w Katowicach weszły w ostateczną fazę. Decyzja COP24 oraz porozumienie katowickie, które ustali ścieżkę realizacji porozumienia paryskiego mogą przybrać różną formę.

Polski rząd nie może dłużej udawać, że utrzymanie energetyki węglowej będzie trwać w nieskończoność. Nauka wyraźnie wskazuje, że aby powstrzymać katastrofę klimatyczną musimy odejść od spalania paliw kopalnych. W przypadku krajów rozwiniętych, takich jak Polska, oznacza to konieczność rezygnacji z węgla do 2030 roku oraz rozwój odnawialnych źródeł energii i poprawa efektywności energetycznej. Działania takie popiera aż 69 proc. Polek i Polaków. Najwyższy czas, aby politycy zaczęli słuchać głosu obywateli i świata nauki – powiedział Paweł Szypulski, koordynator działu Klimat i Energia w Greenpeace Polska.

W piątek 14 grudnia dzięki wezwaniu nastoletniej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg, młodzi ludzie na całym świecie wzięli udział w strajku dla klimatu
W piątek 14 grudnia dzięki wezwaniu nastoletniej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg, młodzi ludzie na całym świecie wzięli udział w strajku dla klimatu

(źr: Greenpeace)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close