KrajRegion

Ułatwienia w punktach szczepień dla osób z niepełnosprawnościami. Szczegóły

Od poniedziałku, 10 maja, osoby z niepełnosprawnościami – wraz z opiekunami – mogą zaszczepić się bez konieczności wcześniejszego umówienia. Zapewnienie priorytetowości szczepień dla tych osób jest obowiązkiem powszechnego punktu szczepień. Dodatkowo szczepienia mogą odbywać się też m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami od poniedziałku, 10 maja mają możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych bez konieczności wcześniejszego umówienia się, czy to za pośrednictwem infolinii, czy elektronicznego formularza. Takie osoby mogą przyjechać do punktu szczepień powszechnych i po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do szczepienia od razu przyjąć szczepienie.

Szczepienie nie tylko w punkcie szczepień powszechnych

Szczepienia mogą odbywać się również m.in. w środowiskowych domach i klubach samopomocy, warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej, centrach i klubach integracji społecznej.

Chodzi o ułatwienie dostępu do szczepień dla osób, które ze względu na niepełnosprawność mogłyby mieć problem z dotarciem do punktu szczepień. Mogą z nich skorzystać osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunowie oraz pracownicy tych placówek.

Proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować kierownik podmiotu, którego uczestnicy wyrazili chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą być również objęte szczepieniami przez inne formy, np. mobilne jednostki szczepiące, tzw. MJS oraz w Drive-Thru.

Ze względu na liczbę szczepionych osób, powszechny punkt szczepień będzie mógł dokonywać zamówień uzupełniających w RARS w zależności od indywidualnych potrzeb placówki w tym zakresie.

Wydane zostały również wytyczne dotyczące dostępności w punktach szczepień dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.

W obszarze dostępności architektonicznej dotyczą zapewnienia przede wszystkim:

  • wolnych od barier przestrzeni komunikacyjnych budynków – dostępu do budynku i możliwości poruszania się po nim osób na wózku, osób korzystających z kul, lasek i innych pomocy ortopedycznych, osób starszych, a także osób z wózkami dziecięcymi, mających różne problemy z poruszaniem się;
  • informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy, np. poprzez udzielanie informacji głosowej o rozkładzie pomieszczeń i dokładniejszej lokalizacji punktu szczepień;
  • wstępu do budynku osobie korzystającej z psa asystującego – w przypadku braku możliwości wejścia do budynku z psem asystującym, zapewnienia takiej organizacji punktu, aby umożliwić danej osobie zaszczepienie się.

W obszarze dostępności cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej wytyczne dotyczą zapewnienia w szczególności:

  • dostępności strony internetowej zgodnie ze standardem WCAG 2.1, w tym umieszczenia na niej informacji w tekście łatwym do czytania (ETR) – m.in dla osób z niepełnosprawnością intelektualną;
  • obsługi z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się, np. usługi tłumacza polskiego języka migowego, bądź tłumacza polskiego języka migowego on-line, urządzeń lub innych środków technicznych (np. pętli indukcyjnych) do obsługi osób słabosłyszących;
  • usługi asystenta osoby z niepełnosprawnością, który m.in. wspomoże osobę z dysfunkcją wzroku w wypełnieniu kwestionariusza kwalifikacyjnego do szczepienia.

Jeśli ze względu na obiektywne uwarunkowania w punktach nie ma możliwości zapewnienia dostępności we wskazanych powyżej obszarach, osobom ze szczególnymi potrzebami należy zapewnić tzw. dostęp alternatywny. Może on polegać na zapewnieniu wsparcia innej osoby lub wsparcia technicznego, a także na zmianie organizacji punktu szczepień w taki sposób, aby umożliwić osobie z niepełnosprawnością zaszczepienie się.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Od teraz szczepionki na covid już dla wszystkich. A od kiedy dla 16 i 17-laktów?

Ciepły początek tygodnia. Od środy burze i ochłodzenie [PROGNOZA POGODY]

Katowice będą tęczowe. Marsz Równości ma zgromadzić tłumy zwolenników LGBT

 

źr. MRiPS

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close