Kategorie

Upadłość konsumencka a rozwód. Czy zakończenie małżeństwa chroni majątek?

Jak wskazują dane z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów są problemy finansowe i mieszkaniowe małżonków. Jednak w sytuacji, w której jeden z nich staje się niewypłacalny, rozwód nie zawsze ochroni majątek drugiego małżonka.

 

  1. Kiedy rozwód chroni majątek jednego z małżonków?
  2. Odpowiedzialność materialna za długi w małżeństwie

 

Osoba, co do której sąd ogłosił upadłość konsumencką, niemal z dnia na dzień przestaje być właścicielem bardzo dużej części majątku. Jeśli dłużnik żył w małżeństwie, do masy upadłościowej wchodzi nie tylko jego własny majątek, ale również majątek wspólny.

 

Kiedy rozwód chroni majątek jednego z małżonków?

 

Przepisy mówią jednoznacznie, że liczy się czas, a konkretnie okres, który upłynął od wydania orzeczenia o podziale majątku wspólnego po rozwodzie do złożenia wniosku o upadłość konsumencką. Aby ochronić majątek jednego z małżonków, okres ten nie może być krótszy niż rok; w przeciwnym wypadku syndyk zaliczy wspólny majątek nabyty w czasie trwania małżeństwa do masy upadłościowej. Od tej zasady jest jednak wyjątek, który wynika z chęci zabezpieczenia przed opieszałością sądów i skutkami przedłużających się postępowań rozwodowych. Jeśli pozew o rozwód został złożony na minimum dwa lata przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to powstała po rozwodzie rozdzielność majątkowa będzie skuteczna nawet wtedy, kiedy od jej orzeczenia minie krócej niż rok.

 

Odpowiedzialność materialna za długi w małżeństwie

 

Według prawa rodzinnego, sytuacją typową jest powstanie wspólności majątkowej między dwiema osobami, które w świetle prawa zawierają ważny związek małżeński. Wówczas od momentu ślubu, wszystkie dobra materialne, które nabędą małżonkowie, niezależnie od tego, czy zrobią to razem, czy nie, będą zaliczane do majątku wspólnego. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli jeszcze przed ślubem albo w jego trakcie, zdecydują się na podpisanie małżeńskiej umowy majątkowej, na mocy której wprowadzona zostanie rozdzielność majątkowa. Ten stan oznacza, że od chwili podpisania umowy, każdy z małżonków posiada odrębny majątek, a w przypadku złożenia wniosku o upadłość konsumencką, do masy upadłościowej zostanie zaliczony jedynie majątek dłużnika.

 

Jak widać, rozwód nie zawsze jest dobrym sposobem na ochronę części majątku. Każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnej analizy prawnej, dlatego jeśli jeden z małżonków jest niewypłacalny, warto skonsultować się ze specjalistą z zakresu prawa upadłościowego.

 

Kancelaria Prawna RESTITUTIO

Wolności 330, 41-800 Zabrze

tel.: 881 820 009

https://kancelaria-odszkodowanie.pl/upadlosc-konsumencka-katowice

 

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button