UPAŁ: jak przeżyć gorące dni? Sposoby na przetrwanie upału
Upał opanował cały kraj. Jak sobie z nim poradzić? Mamy kilka porad, co robić, by gorące, letnie dni były łatwiejsze do zniesienia.
Termometry sięgają sporo ponad 30 stopni Celsjusza. Prognozy przewidują kolejne gorące, bezchmurne dni. Coraz ciężej ci pracować i wykonywać codzienne czynności? Nie jesteś osamotniony! Upał daje się we znaki wszystkim – dzieciom, dorosłym i seniorom. Warto poznać sposoby na ochłodzenie – sprawdź nasze porady!
Nawodnienie
Uzupełnianie płynów to absolutna PODSTAWA podczas upałów! Pamiętaj, że w upał pocimy się o wiele bardziej, więc standardowe minimum nie wystarcza (przypominamy, że minimum to 30 ml wody na 1 kg masy ciała). Pocąc się nadmiernie, tracimy drogocenne sole mineralne i inne mikroelementy.
Tak więc, co pić? Podstawą jest oczywiście woda o wysokiej zawartości minerałów – sprawdź, która woda mineralna jest najlepsza. Świetnie nawadnia także ciepła herbata z solą – skuteczniej obniża temperaturę ciała, niż lodowate napoje. Lista napojów na upały zawiera też: sok pomidorowy (skarbnica potasu), soki owocowe i owoce w formie stałej (składające się z dużej ilości wody), napoje izotoniczne (najlepiej przygotować je samodzielnie w domu).
UWAGA! W czasie upałów UNIKAMY PICIA: alkoholu, mocnej herbaty, napojów energetycznych, kawy.
Ochrona przed słońcem
Chroń swoją skórę, używając kremów z filtrem przeciwsłonecznym UVA i UVB. Pamiętaj, że promienie UV są szkodliwe dla skóry i powodują jej szybsze starzenie.
Zwróć uwagę na to, co nosisz. Kapelusz lub inne nakrycie głowy skutecznie ochroni cię przed udarem słonecznym i bólem głowy. Skórę możesz osłaniać, nosząc dłuższe ubrania – ważne, aby były one ze zwiewnych, naturalnych materiałów.
Twoje oczy również potrzebują ochrony przed słońcem – dodatkowo mogą stanowić ciekawy element twojego stroju (sprawdź, jak dobrać okulary do kształtu twarzy).
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Ochładzaj się
Podczas upałów warto od czasu do czasu wejść na chwilę pod zimny prysznic. Jeśli nie masz takiej możliwości, spróbuj ochłodzić się wilgotnym ręcznikiem. Dzięki niemu nie dopuścisz do nadmiernego pocenia się, a w efekcie – odwodnienia organizmu.
Unikaj słońca między 12 a 17
Nie wystawiaj się na bezpośrednie działanie słońca w tym przedziale czasowym. Lepiej pozostań w klimatyzowanym lub zacienionym pomieszczeniu.
Korzystaj z kąpielisk
Spróbuj wyciągnąć coś pozytywnego z upału – to dobra pora, by odwiedzić miejskie kąpielisko, pojechać nad jezioro czy postawić w ogrodzie basen. Nie zapomnij o tym, żeby po każdym wyjściu z wody nałożyć na skórę ponownie krem z filtrem.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Ochłódź mieszkanie
Jeśli masz klimatyzację, jesteś w idealnej sytuacji i wszyscy ci zazdrościmy. Nie masz klimatyzacji? Na to też są sposoby. Przede wszystkim, nie wpuszczaj słońca do wnętrza mieszkania – zasłoń okna od nasłonecznionej strony. Wietrzenie mieszkania w czasie upałów za dnia również przyniesie odwrotny skutek. Tę czynność najlepiej wykonywać wieczorami, gdy temperatura spadnie – warto zadbać o wywietrzenie mieszkania (w szczególności sypialni) przed pójściem spać. W ciągu dnia ulgę przyniosą ci porozwieszane w mieszkaniu mokre prześcieradła lub rozłożenie w kilku miejscach misek z zimną wodą czy z kostkami lodu.
Jedz lżej
Podczas upału zazwyczaj spada nam apetyt. Warto wtedy zamienić tłuste, ciężkie jedzenie na coś lżejszego. Świetnie sprawdzą się chłodniki, zupy, owoce czy koktajle warzywne bądź owocowe. Taka zmiana jadłospisu nie tylko przyniesie upragnione orzeźwienie, ale też da odpocząć obciążonemu na co dzień układowi trawiennemu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Pij i chudnij! Poznaj 5 napojów, dzięki którym będziesz mieć płaski brzuch
(Marlena Borczyk)